
"Je to park, který navrhl František Thomayer na konci 19. století. Tehdy nebylo metro, nebyly tramvaje. Bylo to navrženo jako takzvaný korzovní park; dnes to má úplně jinou funkci - částečně odpočinkovou a částečně průchozí. Už to nevyhovuje dnešním potřebám," řekl zástupce starostky Prahy 2 Václav Vondrášek.
Do ideové soutěže bylo zasláno 22 návrhů, které podle radnice ukázalo škálu směrů, jimiž by se vývoj Karlova náměstí mohl ubírat. "Kdysi se začalo s rekonstrukcí náměstí, nicméně nebylo to dobře zmedializováno, dostatečně projednáno s veřejností, takže bylo mnoho protestů proti tomu začátku, především proti kácení stromů v severní oblasti u radnice," vysvětlil Vondrášek.
Bez vítěze
Porota tak návrhy nehodnotila pouze s ohledem na to, zda je bude možné následně ve veřejné zakázce realizovat, ale především podle toho, jak by mohly přispět k co nejširší diskuzi na toto téma. První cenu nezískal žádný návrh; zvýšenou peněžitou odměnu tak získal návrh architektů Vladimíra Štulce, Jana Vrany a Kryštofa Štulce na druhém místě a koncept architektů Martina Klejna, Michala Šmolíka, Radka Zykana a Zuzany Kotlářové, který se umístil na třetí příčce. Ocenění za dílčí nápady dostalo dalších pět návrhů.
Radnice již dříve uvedla, že uvažuje o vybudování podzemních garáží, park by měl ale zůstat nedotčený. Podzemní stání by mělo být v prostoru bývalé jezuitské koleje, před kostelem svatého Ignáce.
Karlovo náměstí má plochu 80 550 metrů čtverečních. Od 15. století sloužilo jako dobytkářské tržiště pro celou Prahu. Roku 1419 tu z oken Novoměstské radnice svrhli husité konšely. Na jižní straně náměstí stojí původně renesanční, nyní barokní Faustův dům, kde v dobách císaře Rudolfa II bydlel alchymista Edward Kelley.
Foto: Profimedia