Největší nepřátelé dřevostaveb? Vlhkost a plísně
03.05.2008 08:25
Během zimního období by se měly místnosti dřevěných staveb vytápět alespoň na 20 stupňů, v suterénních místnostech aspoň na 12 stupňů. Spolu s udržováním příslušné vlhkosti vzduchu, zajištěné například odpařovači na radiátorech, je to nejlepší prostředek jak zabránit vzniku plísní.
Samozřejmostí v boji proti plísním je nenastěhovat si do domu nebo bytu navlhlý či dřevokaznými plísněmi napadený nábytek. Stejně tak v místnostech s vyšším vývinem par, jako jsou například kuchyň nebo koupelna, je nutné zajistit častější větrání.
U vnějšího obvodového pláště se má provádět pravidelná kontrola, zvláště kvůli odhalení případného poškození nátěru. Natírat se má stejným lakem, který byl použit pro původní nátěr. Vnější stěny se čistí vlažnou vodou s přídavkem saponátu. Jen minimální údržbu si vyžadují šikmé střechy s tvrdou krytinou. Prohlídku potřebují zvláště po silném větru nebo v zimě po sněhových kalamitách. U oplechování je důležité pravidelně kontrolovat zvláště jeho těsnost a provádět vyčištění oplechování štítů, střešních oken a vikýřů.
Nový kabát pro okna? Každý osmý rok
Důležitou součástí stavby, které zajišťují její plnou funkčnost, jsou stavebně truhlářské výrobky, jako například okna a dveře. Jejich vnitřní povrch by se měl obnovit každých osm let, venkovní plochy by měly získat nový nátěr každých pět let.
Odborníci považují stavby ze dřeva přesto za vhodnější alternativu bydlení než klasické zděné. "Dřevěný dům lze snadněji, rychleji a levněji adaptovat, rekonstruovat a modernizovat než dům z cihel. A pokud na to přijde, dřevěný dům můžeme celý demontovat a postavit zcela nový," uvedl spolumajitel firmy HLC Hodonín Zdeněk Kaňa, která se specializuje na výstavbu dřevěných domů. "Myslím, že není třeba zdůrazňovat, co by takovéto radikální řešení znamenalo pro majitele cihlového domu a to jak z pohledu pracnosti, času a peněz. Rekonstrukce cihlové stavby na aktuální požadavky tak může být dražší než nová dřevostavba," dodal.
Celkově se loni v Česku postavilo asi 1500 dřevostaveb, což je proti roku 2006 zhruba dvojnásobek. Ze dřeva se ale v ČR nyní staví stále jen asi čtyři až pět procent všech rodinných domů. Například v Německu je podíl dřevěných staveb na rodinných domcích sedm procent, v Bavorsku dokonce až 70 procent, v Rakousku a Švýcarsku deset procent a v USA 60 procent. V Kanadě se dřevostavby podílejí na bydlení až z 80 procent.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.