
Během zimního období by se měly místnosti dřevěných staveb vytápět alespoň na 20 stupňů, v suterénních místnostech aspoň na 12 stupňů. Spolu s udržováním příslušné vlhkosti vzduchu, zajištěné například odpařovači na radiátorech, je to nejlepší prostředek jak zabránit vzniku plísní.
Samozřejmostí v boji proti plísním je nenastěhovat si do domu nebo bytu navlhlý či dřevokaznými plísněmi napadený nábytek. Stejně tak v místnostech s vyšším vývinem par, jako jsou například kuchyň nebo koupelna, je nutné zajistit častější větrání.

Nový kabát pro okna? Každý osmý rok
Důležitou součástí stavby, které zajišťují její plnou funkčnost, jsou stavebně truhlářské výrobky, jako například okna a dveře. Jejich vnitřní povrch by se měl obnovit každých osm let, venkovní plochy by měly získat nový nátěr každých pět let.

Celkově se loni v Česku postavilo asi 1500 dřevostaveb, což je proti roku 2006 zhruba dvojnásobek. Ze dřeva se ale v ČR nyní staví stále jen asi čtyři až pět procent všech rodinných domů. Například v Německu je podíl dřevěných staveb na rodinných domcích sedm procent, v Bavorsku dokonce až 70 procent, v Rakousku a Švýcarsku deset procent a v USA 60 procent. V Kanadě se dřevostavby podílejí na bydlení až z 80 procent.
Foto: Profimedia