Neviditelný domov v náruči velehor
14.12.2009 16:17 Původní zpráva
V malebném prostředí švýcarských Alp, přesněji v blízkosti termálních lázní Vals, kde platí velmi přísné stavební nařízení (nesmí se zde stavět moderní domy, protože by narušily původní ráz horského městečka), ho pár metrů od staré stodoly navrhli švýcarští architekti Christian Müller a Bjarne Mastenbroek. Podobu interiéru vdechl Jeroen van Mechelen ze studia JVM.
ČTĚTE TAKÉ: Odolná nouzovka Brada Pitta
Sklěněné srdce v dřevěné obálce
Ohleduplnost ke krajině, která si vyžádala zanoření patrové stavby s půlkruhovým štítem do svahu (druhou část půlkruhu tvoří prostorná terasa s kamenným zábradlím), se majitelům vyplatila. Místo klasické stavby se sedlovou střechou si mohou užívat pohodlí domu, který nabízí panoramatický výhled na vrcholky a okolní lesy, přičemž jeho zadní stěnu tvoří sama zem. Protože autoři návrhu „oblékli" domek (s výjimkou kulatého štítu s několika okny, jež do interiéru přivádí dostatek přirozeného světla) celý do zemitého kabátu, má stavba velmi dobré izolační vlastnosti a není problém ji vytopit.
V moderním interiéru hraje prim beton v kombinaci s nerezem, textiliemi výrazných barev a přírodními prvky. Ke slovu se dostaly třeba schůdky poskládané z kamenů apod. Jednou z nejzajímavejší místností je ložnice v patře, kterou designéři pojali jako kartonovou. Strop přitom navrhli tak, že působí jako moderní variace na klenbu v románském kostele.
ČTĚTE TAKÉ: Moderní domov v ruině
Jak se bydlí v hobitím domku
V přízemí novostavby je hned vedle ložnice majitelů situována kuchyně s jídelnou a společenský pokoj. V patře se pak nacházejí dvě ložnice s hygienickým zázemím. Stará budova je podsklepena a její horní část slouží jako předsazený společenský pokoj.
Investor původně zamýšlel postavit ve Vals dvě novostavby. Kvůli zákazu stavebního úřadu plán pozměnil: jednu budovu nechal šalamounsky zasunout pod zem, druhou (starou stodolu, která je s novostavbou spojena tunelem a slouží jako vstup) nechal opravit. Důvod? Místní úřady sice zakazují stavbu nových budov, ale nebrání ohleduplnému „rozširování" stávajících staveb.
ČTĚTE TAKÉ: Bydlení mezi pláty rezavého plechu
Domov s domečky místo oken
Domovy ukryté pod zemí nejsou výjimkou ani v Česku. Na zelené řešení vsadil při budování rodinného sídla na šumavské Modravě například uhlobaron Zdeněk Bakala s manželkou Michaelou Maláčovou. Bydlení jim navrhl architekt Radan Hubička. Luxusní vila zapuštěná do terénu, jež tvarem připomíná protiatomový kryt, pár vyšla na desítky milionů korun. V současnosti stavba, která má vlastní zdroj pramenité vody a čističku odpadních vod, zeje prázdnotou. Pár se před nedávnem rozhodl kvůli soukromí přestěhovat do Švýcarska.
Foto: www.archdaily.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.