Nevíte kam s elektronikou? Schovejte ji!
24.07.2008 11:55 Původní zpráva
Moderní interiér je plný elektroniky, která je důmyslně integrovaná ve stěnách a v nábytku, takže ji na první pohled ani nepostřehnete. Aby tomu tak bylo, je nutné pečlivě si naplánovat zákulisí - rozvody kabeláže a typy nábytkového kování. Pomoci vám může i náš recept.
Ingredience, ze kterých můžete vařit:
- výběr elektroniky
- plánování rozvodů kabeláže
- nábytek s vestavnou elektronikouElektronické přístroje jsou dnes nezbytnou součástí všech moderních domácností. Pomineme-li ty, pro něž je její absence životním stylem, bez televize, počítače a DVD si svůj život už nikdo nedokáže představit.
Přesto je na rozdíl od minulých let, kdy lidé rádi moderní a drahé přístroje vystavovali na odiv, novým trendem integrace elektronických přístrojů ve stavebních a nábytkových prvcích.
Krok za krokem Pokud předchází plánování elektroniky samotné stavbě, ušetří se mnoho finančních prostředků, které se dají vložit do kvalitnějších přístrojů. Základním východiskem je výběr elektroniky. Rozhodně se vyplatí investovat do takových značek, kde je i do budoucna zajištěna kompatibilita jednotlivých součástí. Dalším hlediskem je možnost integrace. To se týká zejména reprosoustav, které se zabudovávají do zdiva. Mají speciální konstrukci, která znemožňuje rezonanci nesprávným směrem.
Při plánování rozvodů kabeláže se zaznamenají všechny přístroje, které budou instalovány - počítače, monitory, modemy, reprosoustavy. Na základě těchto informací se připraví projekt. Ten pak slouží jako podklad pro specializovanou firmu, která zajistí realizaci.
U rozvodů pro reprosoustavy je možné naplánovat si instalaci například i v koupelně a na toaletě, v kuchyni, v hale a vůbec ve všech prostorech, kde je možné poslouchat hudbu. Pokud chcete využívat internet v kterékoliv části interiéru, jednoduchým řešením je bezdrátové spojení.
Šup s nimi do nábytkuModerní trendy a technologie přinesly nový přístup ke spotřebičům, které jsou dnes již standartně vestavné převážně v kuchyňských linkách. Podobné přístupy se objevují i u LCD a plazmových monitorů.
Ty jsou integrované v nábytku a pomocí výsuvných systémů nábytkového kování jsou k dispozici podle potřeby. Výsuvy fungují vertikálně a mohou se použít jak ve skříňkách, tak v pracovních stolech. Pomocí dálkového ovládání přístroj jednoduše vyjede „na povrch". Kromě estetického rozměru to má i pár praktických výhod. Tam, kde jsou malé děti, jsou choulostivé přístroje v bezpečí a zároveň se optimalizuje péče o ně - zbytečně nezapadají prachem a jsou chráněny před prudkým slunečním světlem, které vniká do interiéru okny.
Televize mají v domácnostech vůbec výsadní postavení. Přesto ale nesvítí celé dny, takže jistě přijde vhod i jednoduché a šikovné řešení pro jejich zakrytí. Stačí monitor schovat do skříňky a místo klasických dvířek použít speciální, která se zasouvají do vnitřního prostoru k bokům nebo pod horní desku - tím nepřekáží nikomu ve výhledu. Je to elegantní a praktické zároveň.
Foto: archiv firem, Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.