Nevyužité domy na jihu Moravy se <span>přestavují pro seniory</span>

Relax
18. 9. 2008 10:07
Nevyužívané stavby na jihu Moravy se promění v bydlení pro seniory.
Nevyužívané stavby na jihu Moravy se promění v bydlení pro seniory.
Nevyužívané stavby na jihu Moravy se promění v bydlení pro seniory.Staré a nevyužité školky, zdravotnická zařízení či armádní budovy se v řadě obcí na jihu Moravy přestavují pro seniory. Starostové jsou si vědomi, že přibývá lidí, jimž stačí k bydlení jeden či dva pokoje, ale uvítají možnost donášky obědů, úklidu nebo přinesení nákupu.

Když se navíc přestěhují do specializovaného zařízení, uvolní se větší byty pro další obyvatele města. Podobně teď uvažují i na brněnské radnici, řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil.  Ve středu představil záměr přestavět starou, deset let nevyužívanou školku v Brně-Komíně na dům s pečovatelskou službou. "Ekonomicky je to zajímavé. Poblíž je dům s pečovatelskou službou Součkova, kde jsou zajištěny služby pro seniory včetně přípravy jídel. Proto by provozní náklady nového domu mohly být nižší," uvedl Pospíšil. Přestavbou vznikne 20 bytů, náklady odhadli architekti na 29 milionů korun.

Ve Stálkách na Znojemsku chtějí zase pro seniory přestavět bývalou vojenskou ubytovnu. Vznikne tak 19 bytů. Podle starosty Jiřího Willmanna v okolí podobný objekt chybí. "Populace hodně stárne, přibývá starých lidí, co jsou třeba i sami v domečcích a nejsou schopni se o ně starat," uvedl starosta. Zájem prý proto určitě bude.

Doma nebo ve speciálním zařízení?

Další zařízení pro seniory chce v Brně vytvořit Jihomoravský kraj. Přestaví kvůli tomu budovu bývalé transfuzní stanice v Tomešově ulici. Nové zařízení má však sloužit jen pro krátkodobý pobyt. Mělo by tak pomoci rodinám, jejichž starý a nemocný člověk se už nemusí léčit v nemocnici, ale místo v domově pro seniory se pro něj ještě nenašlo. V zařízení pro seniory je dnes na jihu Moravy asi 5000 míst. V posledních letech jich téměř o třetinu přibylo. Jakékoliv další zařízení se však i tak rychle zaplní.

Podle tvůrců koncepce sociálních služeb v Jihomoravském kraji by se však nyní měly spíš vytvářet podmínky, aby senioři mohli zůstat doma. Kraj tak chce podporovat například organizace, které zaměstnávají asistenty seniorů, nebo denní zařízení.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ