Nový skvost v Emirátech? <span>Třetí nejvyšší mešita</span> na světě

Relax
28. 2. 2008 10:19
Do velké mešity šajcha Zajda láká turisty největší koberec světa.
Do velké mešity šajcha Zajda láká turisty největší koberec světa.

Do velké mešity šajcha Zajda láká turisty největší koberec světa.Ve Spojených arabských emirátech (SAE) tento týden otevřeli třetí největší mešitu světa. Vejde se do ní přes 40 tisíc lidí a znalci ji označují za architektonický skvost.

Na rozdíl od mešit v Mekce a Medíně do ní mohou vcházet i nemuslimové. Rozlehlý bělostný komplex zdobí minarety a kupole, interiér krášlí koberce a mohutné lustry.

Po mešitách v Mekce a Medíně je to třetí největší stavba svého druhu na světě. Nese jméno prvního prezidenta SAE šajcha Zajda bin Sultána Nahajána a stojí v Abú Zabí.

Minarety mešity v Abú Zabí se vypínají do výšky 107 metrů.Zatímco v Mekce a Medíně, jež jsou kolébkou islámu, je nemuslimům vstup do mešit zakázán, v Abú Zabí se dovnitř dostanou i turisté. Od žen se očekává, že se zahalí do černých abájí, tedy do splývavých volných oděvů, které dostanou u vchodu. Osoby, které nevyznávají islám, by se také neměly dotýkat výtisků koránu, jež jsou rozmístěny v modlitebnách.

Zástupkyně ředitele projektu Chavla Sulajmáníová řekla, že turisté vybavení fotoaparáty už k mešitě proudí od prosince, i když stoprocentně bude dokončena až příští rok v listopadu. Obrovský komplex pojme až 40 tisíc lidí.O jejím zbudování rozhodl roku 1998 šajch Zajd, který zemřel před čtyřmi lety a pochován je v těsné blízkosti mešity.

"Kobereček" pro 9 tisíc muslimů

Na jeho přání stavba stojí na vyvýšeném místě, aby byla viditelná z dálky. Rozprostírá se na 22 000 metrech čtverečních a hlavní stavební práce už byly dokončeny. Zbývá upravit zahradu, ohrazení a parkovací místa. Hlavním materiálem byl italský mramor.

Velká mešita stojí na vyvýšeném místě a tak je vidět i z velké dálky.Čtyři minarety se tyčí do výšky 107 metrů a střechu tvoří 82 kupolí sedmi různých velikostí. Uvnitř je 96 a zvenčí 1058 sloupů. Pod vedením marockých architektů mešitu vybudovali zahraniční dělníci, zejména Indové a Pákistánci.

Vnitřní stěny jsou prokládány drahokamy seskládanými do ornamentů. Nejatraktivnější součástí interiéru je ale ručně tkaný íránský koberec o ploše 6000 metrů čtverečních, čili největší na světě. Dva roky na něm pracovalo 1200 tkalců z východoíránského Chorásánu.

Koberec váží 45 tun a jeho cena se odhaduje Největší koberec světa byl utkán ručně a pochází z Iránu.na 8,5 milionů dolarů (141 milionů korun). Rozprostřen byl v hlavní modlitebně, kde na něj kleká až 9000 muslimů.

Perla za devět miliard korun

V mešitě jsou také menší modlitebny, z nichž jedna je vyhrazena ženám. V nich jsou velké televizní obrazovky, na nichž mohou přítomní sledovat modlitbu v hlavním sále.

Ornamenty na vnitřních stěnách mešity jsou poskládány z drahokamů.I když oficiálně cena stavby známa není, Sulajmánová hovoří o dvou miliardách dírhámů, což je v přepočtu devět miliard korun.

SAE tvoří sedm emirátů, z nichž všechny až na Abú Zabí jsou absolutní monarchie. Jejich vládci ze svých řad vybírají prezidenta federace.

Sněhobílé zbarvení dal mešitě mramor z Itálie.Zřízení Abú Zabí se podobá spíš konstituční monarchii. Tamní úřady se snaží nabídnout co nejvíc kulturních lákadel, aby tam turisté nepřijížděli jenom za nákupy, jako je tomu často v případě Dubaje. Mešita šajcha Zajda bude bezpochyby jedním z nich.

Foto: ČTK, AP, archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ