Soutěž Interiér roku
OBRAZEM: Ložnice, nebo kajuta? Netradiční řešení nabídlo pokoj navíc
25.08.2017 17:30
V jednoduchosti je krása. Tím se nejspíš řídil také architekt při rekonstrukci bytu ve starém funkcionalistickém domě na pražské Letné a vytvořil skutečně zajímavý interiér. Neutrální barvy a nábytek sestavený z katalogu velkých firem tu nenajdete. Barvy i vybavení odrážejí osobitý styl čtyřčlenné rodiny. Syté barvy jsou přesně tam, kde mají být. Nábytek na míru zde byl nutností. Podpořil netradiční dispoziční řešení bytu, který měl původně jen tři stejně velké místnosti.
Již na první pohled bylo jasné, že tento byt na Letné skýtá obrovský potenciál. Majitelé přizvali ke spolupráci Ing. arch. Víta Pešinu, aby zhmotnil jejich představy o hezkém bydlení. V interiéru si přáli pouze kvalitní materiály a vytvoření dostatečného množství úložných prostor. Výsledek spolupráce a dokonalé souhry potvrzuje fakt, že když si odvážný klient najde kreativního architekta, zcela určitě vznikne zajímavý interiér plný barev a dobrého designu.
Jak to vypadalo před rekonstrukcí?
Z původního vybavení bytu se dochovaly pouze dubové parkety, jedna vestavěná šatní skříň a okna, která bylo nutné nahradit co nejvěrnějšími replikami. Okenní kování z bílé mosazi je také původní. Největším oříškem bylo přeměnit tři stejně velké pokoje na čtyři místnosti. Majitelé snili o vzdušném a velkorysém prostoru. Změna na běžné čtyři pokoje nepřipadala i přes volnou ruku v bourání příček do úvahy, a tak nabídl architekt zajímavou alternativu: malou ložnici bez pevných stěn, která se stala díky dvojici posuvných panelů z mléčného skla malým apendixem obývacího pokoje.
Ložnice jako kajuta
Ložnici byl vymezen skutečně malý prostor, který je definován jen skleněnými obklady a vestavným nábytkem. Strop zde byl o 20 cm snížen, aby plocha působila opticky větší. Minimalistický nábytek je čistě bílé barvy a nabízí dostatek úložného prostoru. Stěna polstrovaná alcantarou dodává ložnici chybějící hloubku. Velikostí i barvou stěny připomíná lodní kajutu. Po otevření panelů z mléčného skla se ložnice stává součástí obývacího prostoru a může posloužit i na lenošení v průběhu dne.
Pestrobarevný dětský ráj
Při návrhu dětského pokoje dbal architekt hlavně na požadavek velkého centrálního prostoru na hraní. Proto je nábytek umístěn hlavně po obvodu. Tato místnost hýří nejvíce barvami v celém interiéru. Celkově jsou barvy použité při rekonstrukci bytu syté, výrazné a osobité. Snahou bylo vyhnout se dnes velmi populární a často používané kombinaci šedo-béžovo-hnědé, což se dokonale povedlo.
Kuchyně s jídelnou je centrum všeho dění i půdorysného řešení
Centrálním bodem dispozice bytu je jídelna s kuchyní, které dominuje dům z tmavé dýhy wengé. Minimalistický design zajímavě doplňuje šest bílých jídelních židlí měkkého organického tvaru. V jídelně je umístěna i výrazná knihovna. Kuchyně zaujme výraznou barevností, která je ale dokonale vyvážena jednoduchostí tvarů. Purpurová s černou nebývají běžně používané barvy v interiéru, ale zde dokonale ladí a nevyčnívají. Kuchyňská linka má svým designem připomínat kuchyni co nejméně. Jsou to vlastně jen dva kvádry vystupující ze zdi. Tajné dveře ve stěně do vedlejšího pokoje tuší jen málokdo...
- Soutěž: Interiér roku 2016
- Kategorie: Soukromý interiér rekonstrukce
- Autor: Ing. arch. Vít Pešina
- Studio: DONDESIGN
V rámci soutěže Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Týden.cz. Více informací o soutěži zde. Vyhlášení výsledků dalšího ročníku, tedy interiérů za rok 2017 proběhne 10. 4. 2018 na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX. |
Text: Kateřina Kutnohorská
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.