
"Je tady poměrně stálá teplota a je třeba tu velmi málo topit," pochvalovala si v rozhovoru pro čtyřiaosmdesátiletá důchodkyně. Skalní příbytek vyhloubili v tufovém sopečném svahu její předci v první polovině minulého století. I když se místní rodačka během svého života několikrát stěhovala, nakonec se vrátila do domu svých rodičů. V měkké sopečné hornině je vyhloubená kuchyně, obývací pokoj a sklep, menší část domu je postavena z tufových kvádrů. Podobně jako jiné skalní domy má přímo v kuchyni vyhloubenou téměř deset metrů hlubokou studnu.
V Brhlovcích jsou asi dvě desítky podobných staveb. V některých jejich majitelé skladují víno, ovoce, část využívají jako hospodářské místnosti či garáže. Většinu těchto staveb lidé ve skále vyhloubili v 19. a 20. století, nejstarší údajně pocházejí ze 16. až 17. století a podle některých pramenů měly sloužit jako úkryt před Turky. Zařízené skalní dutiny využívalo v minulosti údajně i nejchudší služebnictvo z místního kláštera.
Probuzení turistikou

Obec se může pochlubit i další raritou. Při počtu 300 obyvatel má dvě muzea. Kromě expozice skalních obydlí je v bývalé škole obecní muzeum se sbírkou historických motocyklů a s exponáty posbíranými z místních domů. Kromě funkčních strojů na výrobu tkaných koberců, historického zemědělského nářadí a oblečení tu návštěvníci najdou i část vybavení školní třídy z první poloviny minulého století či americkou promítačku filmů z období druhé světové války.
Foto: www.geocaching.sk