<span>Ocelové výztuže</span> mají konkurenci

Relax
18. 7. 2008 08:01
Bez kovových výztuží se neobešla ani stavba Ptačího hnízda v Číně.
Bez kovových výztuží se neobešla ani stavba Ptačího hnízda v Číně.
Brněnští vědci vynalezli nekovové výztuže pevnější než ocel.Odborníkům z Vysokého učení technického v Brně (VUT) se podařilo vyvinout nekovové výztuže stavebních konstrukcí, které jsou pevnější než běžně používaná ocel a zároveň levnější než obdobné zahraniční materiály. Novinky na bázi skleněných a uhlíkových vláken pomalu pronikají z vysokoškolských zkušeben do stavbařské praxe.

Nekovovým výztužím patří podle děkana Fakulty stavební VUT Petra Štěpánka budoucnost. "Pořizovací cena je vyšší než u klasické betonářské výztuže. Ale díky svým vlastnostem jsou odolnější a přinášejí i další výhody a úspory. Díky životnosti je použití nekovové výztuže ve výsledku levnější," uvedl Štěpánek. 

Ocel má nekovovou konkurenci. Pevnější a odolnější.Původně kosmické technologie uhlíkových vláken začaly do stavařiny silněji pronikat po teroristických útocích na New York v roce 2001. Sedm z deseti nejvyšších staveb, které od té doby vznikly, používá beton zpevněný novými metodami, podotkl Štěpánek. Je odolnější vůči požáru a jednorázovému zatížení výbuchem.     

V praxi se už osvědčily uhlíkové lamely z VUT, které se kvůli zpevnění lepí na poškozené konstrukce. Dříve se vozily jen z ciziny a byly příliš drahé. "Nyní jsme na srovnatelné technické úrovni s nižšími náklady," řekl Štěpánek. "Cenově jsme asi na 50 až 60 procentech zahraničních ekvivalentů," potvrdil Miloš Filip z brněnské firmy Prefa Kompozity, která začala uhlíkové lamely vyrábět.    

Nyní odborníci z VUT bádají v oblasti masivnějších výztuží na bázi uhlíkových a skleněných vláken a umělé pryskyřice. Dají se využít místo oceli v betonových konstrukcích, a to jak při Bez kovových výztuží se neobešla ani stavba Ptačího hnízda v Číně.zakládání nových staveb, tak při zpevňování starších. Na rozdíl od jiných metod většinou nevadí památkářům. Technologii lze využít například při zpevňování kleneb, mostních oblouků a v řadě dalších oblastí.    

VUT už má spolu s partnery z praxe řadu certifikátů a užitných vzorů evidovaných na Úřadě průmyslového vlastnictví. Vědci doufají i ve vlastní patenty. "Ve vývoji chceme pokračovat v připravovaném Středoevropském technologickém institutu CEITEC," řekl Štěpánek.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ