<span>Oprava Nejvyššího purkrabství</span> na Hradě začne za rok

Relax
27. 9. 2008 08:05
Nejvyšší purkrabství na Hradě se možná dočká opravy.
Nejvyšší purkrabství na Hradě se možná dočká opravy.
Nejvyšší purkrabství na Hradě se možná dočká opravy.Na podzim příštího roku by zřejmě měla začít rekonstrukce Nejvyššího purkrabství na Pražském hradě. Práce, spočívající především v odstranění někdejšího Domu československých dětí z 60. let a jeho nahrazení novým objektem, by měly pokračovat tak, aby nebyla narušena tradice Letních shakespearovských slavností.

Ty už dlouhá léta zaplňují toto historické nádvoří, řekl ředitel slavností a zástupce agentury Schok Michal Rychlý.

Agentura v roce 2004 zvítězila ve výběrovém řízení na pronájem tohoto hradního areálu a zavázala se v něm po rekonstrukci vybudovat kulturně-informační centrum s celoročním provozem. "Máme připravenou studii, připravují se i architektonické návrhy. Muzeum hraček v areálu zůstane, rekonstruovat se bude jen jeho fasáda a střecha," uvedl Rychlý.

Důvodem oddalování začátku rekonstrukce je podle výkonného ředitele agentury Václava Beránka vysoká míra zodpovědnosti - stavební práce mají být totiž největším zásahem do architektury Pražského hradu od 60. let minulého století. "Rozhodnutí nelze uspěchat," uvedl, což potvrdil i David Šebek z tiskového oddělení Kanceláře prezidenta republiky.

"Vzhledem k vysoké památkové ochraně Nejvyššího purkrabství nyní probíhá sběr informací a podkladů a je zpracovávána objemová studie tak, aby plánovaná rekonstrukce tomu odpovídala. Jakmile budou všechny informace shromážděny, začnou práce na vlastní studii a projektové dokumentaci," řekl Šebek a dodal, že zatím nelze určit přesný termín zahájení rekonstrukce.

Opravit nebo odstranit?

Socha mládí na nádvoří pražského Nejvyššího purkrabství.Už v roce 2004 byl objekt Domu čs. dětí ve "velmi špatném stavu", jak řekl tehdejší hradní architekt Zdeněk Lukeš. O opravě se podle něj uvažovalo už na počátku 90. let, ale kvůli nevyřešeným restitučním nárokům nebyla možná. K historické části purkrabství přibyl v 60. letech 20. století moderní přístavek. "S Hradem nijak nesouvisí, je v dezolátním stavu a jeho vnitřek se už 20 let nevyužívá. Tento prapodivný přístavek navíc zahradil původní vstup k purkrabství," uvedl před čtyřmi lety šéf Správy Pražského hradu Jiří Franc s tím, že bude záležet na novém nájemci, zda se rozhodne přístavek opravit, nebo odstranit.

Podle Rychlého vznikne v novém objektu multimediální sál, výstavní prostor, informační centrum, gastronomické zařízení a pochopitelně i zázemí pro shakespearovské slavnosti.

V bývalém Domě československých dětí působila od jara 2002 Galerie Leica, specializovaná na výstavy fotografií, které patřily v Česku k nejnavštěvovanějším. Přes původní dohody o dlouhodobé spolupráci jí ale Správa Pražského hradu v roce 2004 neprodloužila smlouvu o pronájmu purkrabství a vypsala na něj konkurz. Jako vítěze vybrala agenturu Schok.

Čas od času hostí chátrající objekt krátkodobé výstavy, naposledy například expozici betlémů a velikonoční výstavu lidových zvyků a řemesel. Tou nejnovější bude od začátku listopadu expozice nazvaná 1000 let zlata Inků - Prokletí zlata dovezená z Muzea zlata v peruánské Limě. Zájemci si na ní budou moci prohlédnout devadesát historicky významných originálních zlatých exponátů - masek, pohárů, misek a šperků z masivního zlata z doby mezi rokem 400 před naším letopočtem a 1500 našeho letopočtu.

Foto: Profimedia, old.hrad.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Soutěž o svíticí létající talíř od Albi

Relax
2. 7. 2025

Soutěž o Aku vrtací šroubovák od Parkside

Relax
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ