Máte slabost pro inovativní stavby provoněné dřevem, které pohromadě nedrží hřebíky, ale šikovná konstrukce nebo dobrý nápad? Pak si nenechte ujít přednášku provokativního českého architekta Martina Rajniše v NTK.
Přednáška architekta, který proslul zálibou v budovách ze dřeva, stejně jako zaujetím pro jejich technickou stránku (mimo jiné je spoluautorem poštovny na vrcholku Sněžky a dřevěné rozhledny Bára se speciální konstrukcí inspirovanou stěžni plachetnic) se koná v prostorách nové budovy Národní technické knihovny (NTK) na Flemingově náměstí v pražských Dejvicích 3. listopadu od 20 hodin. Akci pořádá Česká rada pro šetrné budovy ve spolupráci s NTK.
ČTĚTE TAKÉ: Vlídná geometrie v drsném klimatu
Poštovna na Sněžce opět čeká na kolaudaci. Dočká se?
Přednášku Martina Rajniše doplní promítání krátkého dokumentu Pahrbek český od režisérky Lucie Králové. Film pojednává o nelehkém zrodu minimalistické budovy poštovny na vrcholu Sněžky. Kapacita sálu je omezená, organizátoři proto prosí zájemce, aby si rezervovali místa na internetové adrese www.czgbc.org.
ČTĚTE TAKÉ: Chrudim obnovila unikátní dřevěnou rozhlednu Bára
Unikátní architektura. Nebo "vertikální sklad dřeva"?
Architekt a urbanista Martin Rajniš vstoupil do povědomí veřejnosti coby spoluautor návrhu obchodního domu Máj na Národní třídě a minimalistické české poštovny na Sněžce, kterou navrhoval spolu s Patrikem Hoffmanem. Moderní stavba je postavena z dřevěných dílů zpevněných ocelovými táhly, doplněna je skleněnými tabulemi, které kryjí dřevěné okenice. Mezi Rajnišovy další počiny patří vejminek pro fotografa Pavla Štěchu, dřevěná stodola v Krňanech či vertikální sklad dřeva s kontrolním schodištěm ve tvaru věže nazvaný věž Scholzberg. Letos dokončil druhou verzi rozhledny Bára nad Chrudimí, kterou loni koncem června zle poničila vichřice, jež se prohnala Českem.
Foto: www.kudyznudy.cz
Pahrbek český a slova <span>Martina Rajniše</span>
Relax
27. 10. 2009 16:18Poštovna na Sněžce je společným dílem Rajniše a Patrika Hoffmana.
Autor: Lenka Krejcarová