
Stejně jako u jiných Přikrylových prací je i v této konverzi průmyslového objektu podle odborníků patrný jeho vztah k historii a umění, k čistotě tvarů a forem, k nadčasovému konceptu. Galerie se často označuje za nejvýraznější stavbu porevoluční éry, informovala mluvčí České komory architektů (ČKA) Markéta Pražanová. Ocenění komora předá tradičně na jaře příštího roku.
ČTĚTE TAKÉ: Pocta autorce budovy ČKD na Můstku a Hlavního nádraží
Poctu ČKA získává od roku 2000 významná osobnost v oboru, která se svou prací a morálním kreditem výrazně zapsala do moderní historie české architektury. Odborná porota složená z předních českých architektů a teoretiků posuzovala v letošním roce 21 nominovaných osobností, z nichž do nejužšího výběru postoupili známý brněnský architekt Viktor Rudiš a právě Přikryl.
Emil Přikryl se narodil v roce 1945, vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a poté AVU u Františka Cubra. V roce 1969 se stal členem legendární liberecké Školky SIAL, výjimečného sdružení mladých tvůrčích architektů vedeného Karlem Hubáčkem, autorem vysílače na Ještědu. Poté pracoval rovněž s Hubáčkem ve Stavoprojektu v Liberci.
Zaostřeno na knihovnu

Foto: www.panoramio.com
Z Přikrylových realizací ČKA připomíná také rodinný dům Věry Chytilové v Praze 7-Troji z poloviny 70. let, zmiňuje i soutěžní návrh dostavby Staroměstské radnice z roku 1987.