Zázemí moderního obývacího pokoje je sofistikovanější, než tomu bylo ještě pár lety. Mohou za to moderní mediální technologie, které s vysokou razancí vstupují do našich domovů.
Televize je neodmyslitelnou součástí našeho života. Aby se nám s ní dobře bydlelo, měli bychom při jejím umístění dodržet několik ergonomických zásad.
Umístění televize plánujeme vždy současně s umístěním pohovky. Jejich vzájemná vzdálenost se odvíjí od kvality zobrazení a velikosti obrazovky. Při zobrazení s menší kvalitou rozlišení ( 720 x 480 / 720 x 576) má být vzdálenost sedícího a televizní obrazovky zhruba čtyřnásobkem její uhlopříčky. U 40 palcové obrazovky ( v přepočtu 101,6 cm ) by maximální doporučená vzdálenost měla být tedy kolem čtyř metrů.
U vysoce kvalitního zobrazení (1920 x 1080) velikost obrazovky nerozhoduje téměř vůbec, obraz vnímáme ostře z každého úhlu a při každé vzdálenosti, takže si její umístění určíme spíše podle možností prostoru. Doporučuje se ale dodržet alespoň minimální vzdálenost, která má být v tomto případě 2,5 násobkem uhlopříčky obrazovky.
Zaostřeno na zvukKvalitní obrazový vjem bychom měli doplnit odpovídajícím prostorovým zvukem. Neobejdeme se proto bez instalace reproduktorů. Pro opravdový zážitek ze zvuku zvolíme soustavu alespoň pěti směrových (z toho jednoho centrálního) a jednoho basového reproduktoru.
Centrální reprosoustavu umístíme horizontálně a to zásadně nad nebo pod televizní obrazovku v těsné blízkosti a ve stejné vertikální ose. Přední pár reproduktorů umisťujeme ve stejné horizontální rovině s televizí a ve stejné vzdálenosti od ní. S posluchačem má tvořit vrcholy rovnostranného trojúhelníku s úhlem 60°. Zadní pár reproduktorů instalujeme za pohovku tak, aby s posluchačem a centrálním reproduktorem svíraly úhel 150°.Směrové reproduktory mají být umístěny ve výšce uší.
Basový reproduktor (tzv. subwoofer) postavíme na podlahu a jeho přesné umístění vyzkoušíme. Jeho zvuk je totiž ovlivněn tvarem místnosti a akustikou v ní.
Pro zvuk směrových reproduktorů je ideální stojanové provedení. Hodí se do jakéhokoliv prostoru, protože je možné variabilně manipulovat s jejich výškou. Sloupkové reproduktory (reprosoustava je integrovaná ve sloupu) se hodí do velkých prostorů. Staví se na zem, jejich výška je tedy přesně daná. Spodní část je opatřena speciálními trny pro omezení rezonance. Třetí variantou je instalace reproduktorů na stěnu nebo do nábytku, kam se z důvodu omezení rezonance pokládají na speciální gumové podložky.
Zatočte s kabelyKabely jsou bolavým problémem všech přístrojů - jsou křehké, špatně se s nimi manipulujea jejich umístění vyžaduje velikou trpělivost. Instalace do zdi je elegantní, ale komplikovanější a nákladnější řešení. Krycí a soklové lišty na tento problém myslí také a skrývají v sobě drážky, kterými kabely pohodlně protáhneme po celém obvodu místnosti.
Největší komplikace s kabeláží však bývají přímo u zdrojů. Pokud však umístíme mediální nosiče na Tv skříňku, můžeme na tento problém myslet předem a pro zakrytí nevzhledné změti kabelů v ní nechat vyrobit skrytý prostor.
Foto: Profimedia
Pohodlné <span>bydlení s televizí</span>
Relax
23. 7. 2009 12:06
Kvalitní obrazový vjem bychom měli doplnit odpovídajícím zvukem.
Autor: Babeta Krátká