Pomoc Prahy 6 potřebným? Až 20 tisíc na nájemné
05.12.2008 08:26
Pomoc ve formě daru se týká domácností s regulovaným nájemným, v nichž bydlí senioři, invalidé, nebo samoživitelky starající se o zdravotně postižené nezletilé dítě. O schválení projektu, který vznikl ve spolupráci s opozicí, bude hlasovat zastupitelstvo městské části 19. prosince.
Nájemné od 1. ledna 2009 v Praze stoupne v průměru o 46 procent. V Praze 6 se tak místy zvýší až na 95 korun za metr čtvereční. Letos nájemné činí průměrně 63 korun za metr čtvereční. Radnice chce proto každé čtvrtletí zpětně zaplatit seniorům, invalidům a samoživitelkám starajícím se o postižené dítě část nájemného. Příspěvek by představoval součin plochy bytu, maximálně však 68 metrů čtverečních a rozdílu mezi nájemným v tomto bytě a průměrným regulovaným nájemným v Praze na metr čtvereční, a to v případě, že domácnosti po odečtení nájemného od příjmů zbude méně než životní minimum. To je stanoveno na 3126 korun pro jednotlivce, 5480 korun pro dvojici. Pomoc se má týkat nejen domácností v obecních bytech, ale i v domech se soukromými majiteli.
Šest milionů na bydlení
Podle Chalupy Praha 6 počítá s tím, že na příspěvcích v příštím roce vydá pět až šest milionů korun. V rozpočtu na to bude rada 19. prosince chtít schválit pro jistotu 10 milionů. "Předpokládáme, že počet žadatelů se bude pohybovat něco málo pod tisícovkou, ovšem kvalifikovaně se to dá říct až po období prvního čtvrtletí 2009. Je těžko odhadnout, kolik jich je, především v těch soukromých domech," řekl předseda Kontrolního výboru zastupitelstva Prahy 6 René Pekárek z opoziční ČSSD.
S ohledem na chystanou deregulaci Praha 6 už také vyměnila asi 150 seniorům jejich velké byty za malometrážní. Podle Chalupy tak v zásadě uspokojila všechny zájemce o výměnu. Teď nabízí ještě dalších 30 malometrážních bytů. Podobně například i Praha 1 nabídla sociálně slabším malometrážní byty. V příštím roce podle Jakuba Vaculína z kanceláře starosty neplánuje zvýšit nájemné v plném rozsahu. Přesto bude všem lidem, kteří mají na Praze 1 trvalé bydliště, v případě potřeby doplácet tak, aby výdaje na nájemné nepředstavovaly více než 35 procent jejich příjmů.
Po ukončení deregulace v roce 2010 má ve většině případů roční nájemné dosáhnout pěti procent z tržní ceny nemovitosti.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.