<span>Poptávka po cihlách</span> klesla v lednu až o polovinu

Relax
2. 2. 2009 07:38
Zájem o cihly klesl. Oživení trhu přijde s jarem, doufají výrobci.
Zájem o cihly klesl. Oživení trhu přijde s jarem, doufají výrobci.
Zájem o cihly klesl. Oživení trhu přijde s jarem, doufají výrobci.Dva největší tuzemští výrobci cihel se nyní musejí vyrovnávat s poklesem poptávky. Wienerberger, jednička na domácím trhu, zaznamenal v lednu meziročně až poloviční zájem o cihly. Firma to ale spíš než krizi v oboru přičítá zimě s tuhými mrazy, kdy se prakticky nestavělo. Nižší poptávku registruje i Heluz.

Propouštět či radikálně snižovat výrobu však obě cihlářské firmy dosud nemusely. Dokonce nabírají další zaměstnance. Heluz rozjíždí i provoz v Hevlíně na Znojemsku, kde najde práci asi 50 lidí.

Dopadům recese se Wienerberger podle ředitele Josefa Kotka snažil v předstihu bránit už během loňského roku. V některých závodech utlumili výrobu a provedli plánované opravy a rekonstrukce. Pokud by cihelny vyráběly naplno, zboží by se koncem roku kvůli útlumu poptávky jen vršilo ve skladech. Firma má v Česku nyní devět cihelen, závod na výrobu keramických překladů a nosníků a dva strojní provozy, v nichž ke konci roku i nyní pracuje 590 lidí.    

"Od nového roku vyrábíme skoro naplno, z devíti závodů je sedm v plném provozu. V lednu jsme nastartovali dvě cihelny po opravách a rekonstrukcích," uvedl Kotek. Za špatnou označil aktuální poptávku, která v lednu klesla až na polovinu. Důvodem bylo mrazivé počasí, kvůli němuž větší developeři, jimž tuzemský lídr dodává cihly, mohli dělat jen vnitřní vyzdívky.  Loni v červnu Wienerberger zavřel cihelnu v Letech u Písku a v Kuníně. O práci přišlo několik desítek lidí, s krizí ale jejich odchod podle vedení firmy nesouvisel. Lety skončily kvůli nedostatku suroviny, moravský Kunín byl podle plánu spuštěn pouze na jeden rok, aby vykryl poptávku z Polska. To bylo podle Kotka naposledy, kdy firma propouštěla. "Naopak teď drobně nabíráme na posílení prodejních aktivit," uvedl.    

Oživení trhu přijde s jarem

Za menším zájmem o cihly prý stojí útlum developerských projektů.Oživení trhu by mělo přijít na jaře, nebude ale takové, jaké zažívali producenti stavebnin loni, soudí Kotek. Stojí za tím útlum developerských projektů, hlavně na trhu s byty. Přesný vývoj pro letošek ale nyní ve Wienerbergeru odhadovat nechtějí. Čekají, jak se stavební výroba rozjede po zimě. "Jestli pokles bude deset patnáct procent, by v tuto chvíli byla spekulace. Nemyslím si ale, že by to přesahovalo desítky procent jako v jiných zemích," dodal ředitel české cihlářské jedničky.    

Druhý největší výrobce cihel, Heluz cihlářský průmysl z Dolního Bukovska na Českobudějovicku, navzdory krizi rozšiřuje výrobu a expanduje. Před časem zahájil prodej v Rakousku. Tamní trh bude zásobovat nová cihelna, kterou Heluz za 850 milionů korun postavil v pobočce v Hevlíně u Znojma poblíž hranic. Nový závod na výrobu tepelně izolačních bloků má zkušební provoz zahájit v nejbližší době. "Heluz je zaměřen na český a slovenský trh a nově na trhy Polska a Rakouska. Zakázek tedy neubývá. Firma neplánuje omezování výroby, propouštění zaměstnanců či odložení startu nové cihelny v Hevlíně," uvedl obchodní ředitel Jan Krampl.   

 Ekonomická krize se přesto podle vedení Heluzu odrazí na hospodářských výsledcích. Ovlivnil je zejména loňský pokles poptávky v Polsku a s ním související propad cen stavebnin. Podnik se 335 zaměstnanci proto musel omezit nebo zrušit některé opravy a redukovat drobné investice.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ