Pokud se některá obec rozhodne dát zahrádkářům výpověď z nájmu zahrádkářské osady, měla by jim zpravidla nabídnout jiný pozemek, na kterém by mohli ve své činnosti pokračovat. Neměla by to být ale její povinnost.
Počítá s tím pozměňovací návrh k zahrádkářskému zákonu, který dnes podpořil sněmovní zemědělský výbor. ČTK to po dnešním jednání výboru řekl jeden z předkladatelů návrhu zákona, poslanec ČSSD Václav Grüner.
ČTĚTE TAKÉ: Ústí nad Orlicí investuje do bydlení a turistiky
"Ta obec by měla řádně zdůvodnit potřebu získání pozemků od zahrádkářů," řekl Grüner. V případě ukončení nájmu by měl mít pronajímatel také povinnost vyplatit náhradu za všechny legální stavby a terénní úpravy na pozemku. Poslanecký návrh zákona má upravit hlavně činnost zahrádkářů v zahrádkářských osadách. Předkladatelé například zdůrazňují, že tato činnost kultivuje vztah člověka k přírodě, vychovává mládež a zahrádky navíc zlepšují životní prostředí ve městech. Pod materiálem jsou podepsáni zejména sociálně demokratičtí a komunističtí poslanci, ale také předseda klubu zelených Přemysl Rabas.
Výbor dnes řešil připomínky, které vznesli někteří poslanci při předchozím projednávání. Například žadatel o zřízení zahrádkářské osady už by nemusel k žádosti přikládat návrh osadního řádu. V případě úmrtí nájemce by měla mít osoba blízká právo na uzavření nájemní smlouvy na zahrádku, pokud ji s ním trvale užívala.
Vláda s návrhem nesouhlasí, považuje ho za nadbytečný a argumentuje tím, že některá ustanovení obsahují již nyní existující zákony. Varuje také, že návrh obsahuje nepřípustnou novelu stavebního zákona v bodu, kde upravuje žádost o zřízení zahrádkářské osady. Podle vlády hrozí, že by se některá územní rozhodnutí řešila podle stavebního řádu, zatímco rozhodnutí o vzniku zahrádkářské osady by spadala pod správní řád.
Foto: Jan Schejbal