Potřebujete <span>byt pro děti?</span> Přestěhujte se na chalupu

Relax
4. 2. 2008 11:57
Kromě Prahy se stěhování do rekreačních objektů týká hlavně Brna.
Kromě Prahy se stěhování do rekreačních objektů týká hlavně Brna.

Kromě Prahy se stěhování do rekreačních objektů týká hlavně Brna.Přibližně až 5000 bytů ročně se v poslední době v Praze uvolňuje tím, že se jejich majitelé odstěhovali na chaty a chalupy. Zhruba 20 až 30 procent vlastníků prázdné byty dále pronajímá, ostatní je třeba prodají nebo poskytnou svým dětem a vnoučatům. Pro jiné jde o levnější alternativu k pořízení rodinného domu.

Kromě Prahy se stěhování na chaty týká hlavně Brna, výjimkou ale není například ani v Ostravě nebo Plzni. Například v Liberci však podle oslovených odborníků již není tolik aktuální, a to hlavně kvůli blízkosti přírody a hor.

Rekreační objekty využívá k trvalému bydlení přibližně 14 až 20 procent majitelů, více než polovina jejich trvalé využívání v budoucnosti nevylučuje, míní Ondřej Diblík ze společnosti Lexxus, který se odvolává na výsledky starší studie Přírodovědecké fakulty UK. Sčítání lidu před sedmi lety ukázalo, že na chatách a chalupách žije trvale kolem 12 500 lidí.

Hlavní motivací pro ně většinou není pronájem bytu, ale jeho přenechání dalším generacím, soudí Diblík. "Pokud by lidé pronajímali 'na černo' byt s regulovaným nájemným, riskují výpověď nájemní smlouvy. Jediná možnost je pronajímat svůj byt v osobním vlastnictví a bydlet v rekreačním objektu. Domníváme se, že takové případy jsou spíše ojedinělé," uvedl.

Někteří lidé volí bydlení na chatách a chalupách jako levnější alternativu ke koupi rodinného domu. "Po zateplení a dalších úpravách je investice nižší. Je to však lehce vykoupeno kvalitou bydlení," informoval Jan Kratochvíl z MEXX Reality. Podmínkou je většinou dobře dostupné město v okruhu kolem 30 kilometrů.

Domov na kolečkách?

"Z devadesáti procent se jedná samozřejmě o bydlení v chatách či chalupách, nicméně objevuje se i trend pořizování různých 'mobilních objektů' či různých ekologických staveb nebo 'vylepšených' srubů," uvedl Radim Koliba ze společnosti Hot-Reality.

Většina lidí, kteří se takto z měst stěhují, patří spíše mezi seniory. Koliba odhaduje jejich počet přibližně na 70 procent. "Nicméně tento trend lze pozorovat i u lidí střední věkové populace, kteří chtějí vyměnit rušný život ve městě za bydlení v přírodě a za zaměstnáním dojíždějí nebo mají povolání, které nevyžaduje pravidelné docházení do práce. Odhaduji to řádově na dalších 15 procent," dodal.

Chataření představuje v Česku jedinečný fenomén. "Středočeská rekreační oblast s více než sto tisíci rekreačními objekty a hustotou deset objektů na kilometr čtvereční nemá pravděpodobně ve světě obdobu. Největší koncentrace se nachází ve vzdálenosti 20 až 30 kilometrů od centra (Prahy)," řekl Diblík.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ