Přibližně až 5000 bytů ročně se v poslední době v Praze uvolňuje tím, že se jejich majitelé odstěhovali na chaty a chalupy. Zhruba 20 až 30 procent vlastníků prázdné byty dále pronajímá, ostatní je třeba prodají nebo poskytnou svým dětem a vnoučatům. Pro jiné jde o levnější alternativu k pořízení rodinného domu.
Kromě Prahy se stěhování na chaty týká hlavně Brna, výjimkou ale není například ani v Ostravě nebo Plzni. Například v Liberci však podle oslovených odborníků již není tolik aktuální, a to hlavně kvůli blízkosti přírody a hor.
Rekreační objekty využívá k trvalému bydlení přibližně 14 až 20 procent majitelů, více než polovina jejich trvalé využívání v budoucnosti nevylučuje, míní Ondřej Diblík ze společnosti Lexxus, který se odvolává na výsledky starší studie Přírodovědecké fakulty UK. Sčítání lidu před sedmi lety ukázalo, že na chatách a chalupách žije trvale kolem 12 500 lidí.
Hlavní motivací pro ně většinou není pronájem bytu, ale jeho přenechání dalším generacím, soudí Diblík. "Pokud by lidé pronajímali 'na černo' byt s regulovaným nájemným, riskují výpověď nájemní smlouvy. Jediná možnost je pronajímat svůj byt v osobním vlastnictví a bydlet v rekreačním objektu. Domníváme se, že takové případy jsou spíše ojedinělé," uvedl.
Někteří lidé volí bydlení na chatách a chalupách jako levnější alternativu ke koupi rodinného domu. "Po zateplení a dalších úpravách je investice nižší. Je to však lehce vykoupeno kvalitou bydlení," informoval Jan Kratochvíl z MEXX Reality. Podmínkou je většinou dobře dostupné město v okruhu kolem 30 kilometrů.
Domov na kolečkách?
"Z devadesáti procent se jedná samozřejmě o bydlení v chatách či chalupách, nicméně objevuje se i trend pořizování různých 'mobilních objektů' či různých ekologických staveb nebo 'vylepšených' srubů," uvedl Radim Koliba ze společnosti Hot-Reality.
Většina lidí, kteří se takto z měst stěhují, patří spíše mezi seniory. Koliba odhaduje jejich počet přibližně na 70 procent. "Nicméně tento trend lze pozorovat i u lidí střední věkové populace, kteří chtějí vyměnit rušný život ve městě za bydlení v přírodě a za zaměstnáním dojíždějí nebo mají povolání, které nevyžaduje pravidelné docházení do práce. Odhaduji to řádově na dalších 15 procent," dodal.
Chataření představuje v Česku jedinečný fenomén. "Středočeská rekreační oblast s více než sto tisíci rekreačními objekty a hustotou deset objektů na kilometr čtvereční nemá pravděpodobně ve světě obdobu. Největší koncentrace se nachází ve vzdálenosti 20 až 30 kilometrů od centra (Prahy)," řekl Diblík.
Foto: Profimedia
Potřebujete <span>byt pro děti?</span> Přestěhujte se na chalupu
Relax
4. 2. 2008 11:57
Kromě Prahy se stěhování do rekreačních objektů týká hlavně Brna.
Autor: ČTK