Pozvánka pro zloděje: plná schránka i zapomenutý žebřík
21.06.2007 10:05
Chcete na sebe upozornit zloděje? Žádný problém. Stačí zatáhnout žaluzie, zavřít okna, zapomenout na zahradě žebřík a pochlubit se co největšímu počtu cizích lidí blížícím se odjezdem na dovolenou.
"Počet vloupání do bytů a domků je v létě jednoznačně větší, stejně jako v zimě krádeže v chatách a rekreačních střediscích," říká mluvčí policejního prezidia Pavel Hanták. Policisté proto lidem doporučují, aby před odjezdem na chaty či do zahraničí dostatečně zajistili svá obydlí a navodili dojem, že domov není prázdný. Vyplatí se také prohlédnout dveře a okna, zda nejsou poškozené a pečlivě je uzavřít. Lidé by neměli zapomínat ani na lodžie, garážová vrata, sklepy a půdy.
Dobrou prevencí je podle policie neupozorňovat na fakt, že obydlí zůstává prázdné. "Nezmiňujte se před neznámými lidmi o tom, že na delší dobu opouštíte byt. Obdobné sdělení nenechávejte ani na telefonním záznamníku," radí Zuzana Pidrmanová na webových stránkách policejního prezidia. Informace je totiž cenná pro případné zloděje. Vhodné je podle ní také nechávat si od důvěryhodné osoby vyzvedávat poštu ze schránky a snažit se nabudit dojem, že v bytě stále někdo žije. "O bezpečnostních opatřeních poučte i své děti, a to zejména proto, aby se například odjezdem k moři ve vašem sousedství nechlubily," dodává Pidrmanová.
V okolí rodinných domků by majitelé podle policie neměli nechávat volně odložené nářadí či žebříky, které mohou zloději použít jako nástroje pro vniknutí do domu. Vhodným doplňkem pro zabezpečení majetku je také sjednání pojistky proti vykradení nebo vybavení domácnosti moderními zabezpečovacími pomůckami či systémy. Cennější věci by si měli lidé před opuštěním domu vyfotografovat. V případě vykradení bytu pak fotografie usnadní policistům pátrání.
Při návratu domů doporučují policisté nejdříve se přesvědčit, zda někdo nepoškodil vstupy do obydlí. V případě podezření, že byla domácnost vykradena, by měli majitelé přivolat policii dříve, než vstoupí do bytu. Předejdou tím znehodnocení stop, které na místě pachatelé zanechali.
Vrchní komisař Václav Hřích z Prahy 5 také na stránkách městské části radí, aby lidé vylepšování drobných bezpečnostních prostředků v bytech a rodinných domech neodkládali. Zloději podle něj v polovině případů vnikají do nemovitostí dveřmi a ve 40 procentech okny, u kterých většinou rozbijí sklo.
V loňském roce zaznamenali policisté v Praze téměř 2200 vloupání do bytů. Od června do září se v pražských bytech uskutečnilo 800 vloupání. Zloději v hlavním městě vnikli také do 555 rodinných domů. V České republice bylo loni vykradeno 5050 bytů a přes 4550 domků.
Foto: Libor Stavjaník
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.