Praha 11 si <span>posvítila na nájemníky,</span> hříšníky čeká výpověď

Relax
30. 1. 2008 09:45
Prahy 11 kontrolovala obecní byty.  Magistrát se chce inspirovat.
Prahy 11 kontrolovala obecní byty. Magistrát se chce inspirovat.

Prahy 11 kontrolovala obecní byty. Magistrát se chce inspirovat.V polovině obecních bytů Prahy 11 zjistila kontrola nedostatky, více než šesti stovkám nájemníků hrozí výpověď z bytu. U dalších, dosud neprověřených bytů, nevylučuje starosta Dalibor Mlejnský trestnou činnost. Magistrát se chce inspirovat a zkontrolovat i svůj bytový fond. V pilotním projektu by se prověrky podle radního Jiřího Janečka měly týkat asi 15 procent bytů.

"Zjistili jsme, že 14 procent bytů je užíváno v rozporu s nájemní smlouvou," uvedl Vít Bárta, ředitel společnosti ABL, která kontroly v Praze 11 provedla. Hříšníci dostanou výpovědi z bytu do poloviny letošního roku. Městská část je využije pro lidi, kteří budou mít problémy s placením deregulovaného nájemného, další pronajme například v soutěži o nejvyšší nabídnuté nájemné. 

Do více než 200 bytů se kontroloři vůbec nedostali. "Jedná se o byty, ve kterých lze předpokládat, že dochází k ilegální činnosti," uvedl Bárta. Podle Mlejnského je radnice připravena se do bytu dostat všemi zákonnými prostředky, například pomocí policie nebo exekutorů. Protidrogové oddělení policie ČR podle Mlejnského radnici upozornilo, že by se v těchto bytech mohly nacházet varny drog nebo pěstírny marihuany. "Máme signály i o nabídkách erotických služeb," dodal starosta. 
   
V šesti desítkách případů v bytech bydlely nenahlášené osoby nebo pouze lidé, kteří byli hlášeni jako spoluuživatelé. "Lidé, kteří jsou v zahraničí, to vysvětlují například tím, že jim někdo jejich byt hlídá," uvedl Bárta. Jeden byt dokonce pronajímala realitní kancelář. Někteří nájemci jsou také dnes již 15 a více let po smrti, v bytě bydlí jejich příbuzní. U 112 lidí kontroloři zjistili, že vlastní další nemovitost, což je v rozporu s nájmem obecního bytu. 

Škody za miliony

Mezi další prohřešky patří neoficiální výměny nebo černé pronájmy. Podle Bárty dokonce u 26 bytů kontrolorům nájemníci podepsali čestné prohlášení, že v bytě bydlí načerno. Tito lidé za bydlení platili průměrně 9000 korun měsíčně, regulovaný nájem přitom činí v Praze 11 průměrně zhruba 3600 korun. Jen u těchto doložených černých pronájmů si nájemci tímto způsobem vydělali zhruba 1,7 milionu korun ročně na úkor městské části. 
    
Dalších 362 nájemníků si bez povolení provedlo v bytech úpravy jako například nové podlahy, bytová jádra, výměny oken nebo zasklení balkónů. V dalších bytech si lidé bez povolení vyměnili kuchyňské linky, sporáky a vestavěné skříně. U některých nedostatků bude ale radnice podle Mlejnského vstřícná, například u některých neevidovaných obyvatel bytů. Nájemníci to ale budou muset napravit. 

Magistrát se chystá do měsíce vypsat výběrové řízení na firmu, která provede kontrolu na vzorku bytů. Pokud by se kontroly ukázaly opodstatněné, magistrát je podle Janečka připraven k plošným prověrkám. "Rentabilita je jasná, jenom při černých nájmech jdou škody do milionů," uvedl Janeček. Zároveň se tím podle něj potírá kriminalita. "Musíme si uvědomit, že bytový fond slouží pro občany, kteří se dostanou do krize, a tyto byty jim mají pomoci se z ní dostat," dodal radní. 

Pokud by magistrát chtěl zkontrolovat všechny nájemníky, náklady by byly v řádu desítek milionů korun, kontroly v Jižním Městě stály přes šest milionů korun. Magistrátní byty ale mají tu výhodu, že část smluv je uzavřena na dva, nebo tři roky. Smlouvy jsou podle Janečka také tvrdší, nájemníci musí souhlasit s případnou exekucí.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ