Pražský magistrát spustí od pondělí zkušební portál pro výměnu bytů. Lidé ve formuláři zadají, v jakém bytě bydlí a o jaký by měli zájem, a systém jim najde vhodný protějšek. Zájemci mohou směňovat magistrátní byty a byty dvanácti městských částí, které se do projektu zapojily. Postupně by se k nim měly přidat i další.
Připravuje se také elektronický formulář, nyní je to zatím na osobní návštěvě úřadu," uvedl ředitel bytového odboru Vladislav Dykast. Klient dostane tři nabídky na výměnu bytů, pokud ani s jednou nebude spokojený, rok žádnou jinou neobdrží.
Do dotazníku budou lidé uvádět, o kterou lokalitu mají zájem, jak velký byt chtějí nebo v jakém patře. Mohou volit i rok výstavby nebo druh vytápění. Podobné údaje budou žadatelé vyplňovat i o své bytové jednotce. "Dotazník bude následně po kontrole a prověření nájemníků například o bezdlužnosti a dalších kritérií zapracován do systému," uvedl radní Jiří Janeček. Tím, že úředníci prověří zájemce ještě před sjednáním výměny, se podle radního celý proces urychlí.
Portál by také měl zamezit spekulacím s byty. Žadatel totiž nesmí mít žádnou jinou možnost bydlení v Praze, musí ve vyměňovaném bytě také skutečně bydlet.
Projekt by měl zejména pomoci lidem, kteří nezvládnou platit zvýšené nájemné. "Parlament sice schválil zákon o deregulaci, ale neřekl nám, jak máme pomáhat osobám, které nejsou schopny tento nájem platit," uvedl Janeček. Radní také kritizuje to, že náklady nese magistrát.
V budoucnu by se směny mohly týkat i lidí, kteří bydlí v bytech soukromníků. Nájemník by výměnou přešel do menšího městského bytu, z původního bytu by se stal byt s tržním nájemným. "Praha bude požadovat určité odstupné za to, že si jeho nájemníka umisťujeme do obecního bytu," řekl Janeček. Podle Dykasta není ještě jasné, kolik by majitelé za odchod nájemníka platili.
Magistrátní bytový odbor eviduje přes 450 žádostí o výměnu bytů. Podle Janečka se už podařilo uspokojit zhruba 19 procent žadatelů. Dvě třetiny lidí žádají o větší byt, jako nejčastější důvod uvádějí přeplněnost současné bytové jednotky. Pro důchodce má také magistrát k dispozici zhruba 600 malometrážních bytů, které mají sloužit jako ústupové bydlení.
Magistrát má zhruba 10 500 bytů, v celé Praze je zhruba 70 tisíc obecních bytů. V nejbližší době město podle Janečka nepřipravuje další privatizaci bytového fondu. Zhruba polovinu podle něj ani odprodat nelze, protože byly postaveny z dotací. Janeček ale v budoucnu nevylučuje privatizaci větších bytů, menší by měly zůstat městu pro sociální výpomoc.
Foto: Profimedia
Pražský magistrát zprovozní <span>portál pro výměnu bytů</span>
Relax
18. 1. 2008 13:51
Nový portál má zabránit spekulacím s obecními byty v české metropoli.
Autor: ČTK