Pro chvíle setkání a relaxaci

Relax
19. 6. 2006 00:00
LUXUSNÍ PŘÍSTAV. Přestavba a zařízení bytu, který majiteli neslouží jako stálý domov, vyšly zhruba na 12 milionů korun.
LUXUSNÍ PŘÍSTAV. Přestavba a zařízení bytu, který majiteli neslouží jako stálý domov, vyšly zhruba na 12 milionů korun.

LUXUSNÍ PŘÍSTAV. Přestavba a zařízení bytu, který majiteli neslouží jako stálý domov, vyšly zhruba na 12 milionů korun.Místo, které není domovem, ale ani příbytkem určeným pro přespání. Přesně to je případ osobitého prostoru v srdci české metropole, kterým se jako Ariadnina nit vine oranžová barva. Pro majitele, jenž tráví většinu času na cestách, jej před pěti lety navrhla architektka Ivana Dombková z ateliéru Donlić.

Investor koupil dva malé půdní byty o rozloze zhruba 70 m2 v centru Prahy a na architektku se obrátil s přáním propojit je v jeden otevřený prostor s intimní zónou v horním patře. „Své požadavky nastínil velmi přesně. V první řadě toužil po velkorysém prostoru, který by mohl využívat ke společenským setkáním při svých návštěvách Prahy. Protože byt měl být zároveň také místem odpočinku, nachází se zde i parní lázeň ponořená do elegantní granitové černi,“ popisuje architektka Ivana Dombková.

Kuriózní je, že poté, co klient schválil její návrh dispozičního řešení, barevnost a materiály, na tři měsíce odjel. Když se vrátil, měl k dispozici zcela nový, komplexně zrekonstruovaný a vybavený byt. S řádně vychlazeným šampaňským v lednici.

Rafinovaně skryté trámy

Na dřívější podobu dvou bytů - původně měly u vchodu kuchyňku s toaletou, obývací prostor se schodištěm do horní části bytu s koupelnou a ložnicemi - dnes neodkazuje skoro nic. „Zůstaly jen masivní dřevěné podlahy a střešní okna. Nejdůležitější bylo zvolit čisté řešení při zachování původních trámů v nově vzniklé otevřené koncepci. Pomocí sádrokartonových příček se prostor opticky oddělil a zároveň byly rafinovaným způsobem zakryty trámy, které nebylo možné odstranit, protože konstrukčně nesou střechu,“ vysvětluje autorka návrhu.

Propojit oba půdní byty do jednoho celku znamenalo nejen probourat stávající zdivo, ale provést i novou elektro- a vodoinstalaci. Poté následovala montáž sádrokartonových příček a nik pro vestavěný nábytek a audiotechniku, osazení dveří a nerezového schodiště, vybavení šaten a koupelen. Místa sloužící k očistě těla jsou obložena granitem a vybavena prvotřídní sanitární keramikou.

Z hlediska dispozic vznikl propojením bytů příjemný otevřený prostor s toaletou pro hosty a šatnou u vstupu. Optickým sloučením hlavní obytné části s kuchyní a jídelnou vznikly velmi zajímavé průhledy. Vše dokonale sjednocuje oranžová barva, kterou zde najdeme nejen na stěnách, ale i na vybraných kusech nábytku. V soukromé zóně ukryté v patře, kam lze vystoupat po točitém schodišti, našly své místo dvě prostorné ložnice. Jedna slouží hostům a druhá - s šatnou - je určena majiteli bytu. Na galerii, hned vedle místa pro hosty, je situována již zmiňovaná velkorysá parní lázeň.

Napětí a kontrasty

Dominantou denního prostoru je točité schodiště z masivní nerezi. Nezanedbatelnou roli hraje i celková prosvětlenost bytu. Kromě působivého umělého osvětlení ji umožňují ateliérová okna, jež v interiéru vytvářejí dramatické světelné efekty, kontrasty i stíny. S ohledem na světlost bytu byla zvolena také citlivá barevnost, která dala vyniknout ušlechtilým materiálům, jako jsou nerez, sklo, štuk, žula a mořený dub. „Hnědočerný granit Baltic brown se objevuje na deskách všech stolů, v kuchyni a koupelně jednak na podlaze, jednak jako obklad stěn. Barevně ho doplňuje cihlový benátský štuk, kterým jsou povrchově upraveny některé části stěn,“ dodává architektka. Vše dohromady přitom vytváří neopakovatelný interiér plný kontrastů a napětí. Majitele přestavba a vybavení vyšly celkem na 12 milionů korun.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ