Průmyslové památky v ohrožení
17.07.2008 08:02

Nepomáhá ani nejednotný postoj veřejnosti, která chátrající průmyslové budovy jako hodnotné památky často nevnímá. Při představování publikace Průmyslové dědictví to řekl Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví při Českém vysokém učení technickém v Praze.
V současnosti je za památky v ČR prohlášeno asi 40 000 nemovitostí, z toho je 3000 technických památek. Ještě do 90. let se takové stavby podle Fragnera prohlašovaly za památky jen minimálně, od roku 2000 se za památky prohlásilo industriálních staveb více než za celých deset let předtím.
ČTĚTE TAKÉ: Za industriální duší středních Čech
Zastánci průmyslových památek letos dosáhli úspěchu v případě vápenných pecí v areálu bývalé Vojtěšské huti v Kladně, známé jako Koněv, které se staly kulturní památkou. Rozhodnutí nabylo právní moci 7. května. Pece vlastní společnost První železářská Kladno. Podle památkářů se někteří vlastníci objektů brání tomu, aby významné stavby byly prohlášeny za kulturní památky. Bojí se nárůstu cen za údržbu a zabezpečení takových staveb, případně omezení svého podnikání. Jednatel První železářské Kladno Jiří Mráček ale již dříve řekl, že by to pro firmu, která je vlastníkem objektu i části pozemků v okolí, neměl být problém.
Polovina památek má smůlu

Publikace Průmyslové dědictví shrnuje příspěvky zhruba 30 domácích i zahraničních autorů, které k tomuto tématu zazněly na konferencích bienále Industriální stopy. Mezinárodního bienále Industriální stopy, jehož čtvrtý ročník se uskutečnil v loňském roce, nabízí mnoho akcí, pořadů a programů zaměřených na připomenutí kvalit a možností dalšího využití průmyslové architektury.
Foto: www.e-architekt.cz, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.