Díla architektů, které spojuje jinakost vůči tomu, co bylo v dané době středním proudem, představuje nová výstava v pražské Galerii Jaroslava Fragnera Punk v architektuře. Neukazuje jen díla tvůrců ze zlaté éry punkového hnutí, ale kurátoři sáhli i ke stavbám starším, či naopak novějším. "Mohou to být postoje ironické, antinormativní, utopické - vždy ale výrazné," říká jeden z kurátorů výstavy Filip Šenk.
"V podstatě jsme termín punk změkčili a vyrobili z něj jakési brýle, kterými se díváme na současnou architekturu i historické stavby," dodává. Vystaveno je přes 30 projektů tuzemských i zahraničních architektů. Veličin, jakými byli Henri Labrouste, Josef Gočár či Hans Hollein přes postmodernisty Coopa Himmelblaua nebo Vlada Miluniće až po Martina Rajniše, Petra Suskeho, Svatopluka Sládečka, Ivana Kroupu nebo ateliéry HŠH a H3T.
Jednotlivé realizace propojují výňatky z textů předních filozofů a historiků umění Aarona Betskyho, Hanse Ibelingse nebo Petra Rezka. Architektonickou koncepci vymyslel Jakub Fišer ze studia Aulík Fišer architekti, třetím autorem výstavy je kurátor galerie Dan Merta.
Vodítkem při výběru projektů se jim staly vize, realizované i nenaplněné, které se vymykají z kontextu doby svého vzniku, uceleného rukopisu jejich autora anebo osobou samotného tvůrce.
Architekti, kteří tvořili programově na okraji, díky svému přesvědčení, výdrži a neústupnosti posunuli hranice možného v architektuře o kus dál. Což podle Merty platí i pro podceňované či přehlížené domácí prostředí, ať jde o dřevěné kreace s novátorskými konstrukčními prvky od Martina Rajniše, ekologické stavby s četnými udržitelnými fígly od Petra Suskeho nebo inteligentní fasády a další hi-tech konstrukce Mirko Bauma.
I s ohledem na vytěžení punku a punkové subkultury v mnoha odvětvích včetně reklamy a showbyznysu nabízí výstava Punk v architektuře četné přesahy. I proto výstavní část doprovází citace a ukázky z tvorby Davida Bowieho, Alfreda Jarryho, Iggyho Popa nebo Vivienne Westwoodové. K návštěvě samotné pak návštěvníky Betlémského náměstí zvou na site-specific instalace Jiřího Příhody, H3T, Františka Kowolowského nebo Jana a Petra Stolínových.