Rathovo <span>loučení se sklem</span>

Relax
14. 3. 2008 07:20
Šálek Liquid Skin ze sbírek newyorského Muzea moderního umění.
Šálek Liquid Skin ze sbírek newyorského Muzea moderního umění.
Šálek Liquid Skin ze sbírek newyorského Muzea moderního umění.Broušené, ryté a malované sklo klasického i experimentálního designu představuje osmidenní výstava s názvem Sklo na rozloučenou od rakouského skláře a designéra Petra Ratha. Výstava se koná od středy 12. března do 19. března v Rytířském sále Maltézského paláce na Malé Straně.

Návštěvníci zhlédnou kupříkladu šálek Liquid Skin ze sbírek newyorského Muzea moderního umění a misku Shipibo s dekorem inspirovaným uměním peruánských indiánů, kterou Rath vyrábí pro pařížskou módní značku Christian Dior. Představuje i své speciální zakázky, například sklo foukané do formy tzv. románskou technikou, které vytvořil jako reprodukci na objednávku pro největší sklářské muzeum na světě v americkém Corningu.

Vystavena je i vzácná reprodukce skleněného ramenného lustru, jehož originální verze pochází z poloviny 18. století z okolí Kamenického Šenova. Výstava seznamuje i s tvorbou Rathových spolupracovníků z českých sklářských dílen Jiřího Netíka, Jaroslavy Votrubové, Petra Bílka a s prací nadějného rytce Petra Nesvatby.

S trakařem do Vídně


Petr Rath pochází ze známé vídeňské sklářské dynastie Lobmeyrů, jejíž historie sahá až do roku 1823. Do Kamenického Šenova se vrátil po roce 1990, aby navázal na tradici českých sklářských mistrů, která podle něho v Čechách upadá. Založil Evropskou společnost Sklo a světlo a je spolupořadatelem trienále Mezinárodních sympozií rytého skla. Loni mu udělil ministr kultury Václav Jehlička medaili Artis bohemie amicis za podporu českého umění v zahraničí.

Svoji padesátiletou profesionální dráhu chce Rath završit na počátku května cestou z Kamenického Šenova do Vídně, kterou bude absolvovat po vzoru průkopníka sklářství Georga Kreybicha (1683) pěšky s trakařem naloženým sklem.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ