Satelity u Plzně už netáhnou
01.09.2008 15:05
Lidé z Plzeňska už se nechtějí tolik stěhovat do satelitních městeček poblíž Plzně. Vyhledávají spíše vzdálenější čisté a klidné lokality. Dříve tolik populární "adresy" jako je Zruč, Lhota, Chotíkov a Vejprnice už zažívají první odchody. Lidé více hledají méně zastavěná místa s přírodou. Trend bude sílit a tyto parcely tak mírně zdražují. Zájem o ně už je také v příhraničí.
"Počet obyvatel se začíná zvyšovat. Často přicházejí lidé ze satelitních městeček od Plzně. Zjistili, že nechtějí žít mezi stovkami domů, požadují kromě klidu blízko náves, obchod a podobně," řekl starosta Plas ze severu Plzeňska a místopředseda Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje Miloslav Hurt. Cesta z Plas do Plzně trvá 25 minut.
"Přibývá lidí, kteří chtějí mít klid. Stále častěji se u nás ptají lidé bydlící v satelitních městečkách. Navíc tam mám kamarády a vím, že už se jim tam nežije tak dobře, jako když tato móda začínala," řekl starosta Nečtin Jiří Křemenák. Z obce na severu Plzeňska je to do centra Plzně půl hodiny cesty autem. Lidé mohou navíc častěji pracovat doma.
Vybíravější a informovanější"Čistě a malebné území je pro obce devízou do budoucna," upozornil Křemenák. Radnice připravila bytovou zónu na Plachtíně, osady se 40 lidmi směrem na Plzeň, kde bude deset domků. Nechce, aby tam vznikalo "podnikatelské baroko" s jedním domem na druhém. Parcely jsou větší, oddělené zelení, obec je nechce zastavět za každou cenu. Spojila se se stavební firmou, s níž podobu vkusné bytové zóny diskutuje.
Nové byty chápou Nečtiny jako prioritu. Nyní tam žije 650 obyvatel. Radnice jich chce mít brzy nejméně o 50 více, aby udržela školu a aby se vyplatilo majiteli provozovat obchod.
Podle šéfky plzeňské realitní kanceláře Pubec Michaely Džupinové mají lidé stále ještě zájem o satelitní městečka do 20 km od Plzně. "Dříve ale skoupili vše, dnes si hodně vybírají," dodala. Jde jim o krásu místa, přístupnost lokality a o její obsazenost.
"Lidé utíkají z měst za klidem, přírodou, ale i za vesnickým životem," řekla starostka Částkova Kateřina Holetová. Důvodem přesunu jsou také ceny pozemků na stavbu domků. Zasíťované přijdou v Tachově asi na 1200 Kč/m2, kdežto v Částkově na čtvrtinu. Pokud na ně obec nesežene dotace, tak na 500 až 600 korun, uvedla Holetová.
Klid a pohoda za městem
Zájem o bydlení v obci je podle ní velký, lidé nejvíce oceňují klid. "Děti se naučí jiný styl života. Uvědomí si, že když chtějí jíst, musí se pro to něco udělat. Rodiče je také vypustí ven a nemusí mít o ně strach," podotkla. Do obce se 330 obyvateli se nyní vracejí mladí. Do Tachova to mají osm kilometrů, jezdí tam vlak i autobus."Mladí tu zůstávají. Máme tu dostatek práce, vyžití i volné parcely," řekl starosta Mrákova na Domažlicku Josef Janeček. Někteří mladí sice dříve odešli, ale nyní se vracejí. Radnice má v územním plánu čtyři lokality na bydlení, kde má vzniknout 70 domků.
Džupinová potvrdila vyšší zájem lidí i investorů o menší obce. Kancelář nyní řeší pozemky v malé vsi na Domažlicku. Radnice ho připravila a prodá developerovi za symbolickou cenu.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.