Současná česká architektura? Katastrofa!
19.01.2008 10:42
Odborníci se neshodují v názoru na úroveň současné české architektury. Zatímco někteří nešetří chválou a tvrdí, že stavby vznikající v Česku jsou nad evropským průměrem, jiní naopak míní, že úroveň české architektury za vývojem ve světě propastně zaostává.
Za největší problém nicméně oba tábory shodně označují to, že řada staveb v Česku vzniká bez odborníků. Vyplynulo to z ankety ČTK mezi experty na soudobou českou architekturu.
"Pokud se podíváme na stavby v různých přehlídkách a soutěžích, jsme na tom velmi dobře, zejména oproti Maďarsku, Litvě nebo Polsku," řekl předseda České komory architektů Dalibor Borák. Stavby, které v Čechách vznikají pod vedením architektů, jsou podle něj nad evropským průměrem. Kvalitu české architektury by Borák přirovnal k rakouské, kde do ní však plyne více peněz než v Česku.
"Také si myslím, že v evropském kontextu nemusíme trpět mindráky. Otázkou je, jestli se progres současné architektury odehrává právě v Evropě," podotkl architekt Jaroslav Wertig z ateliéru A69.
Několik nejlepších realizací českých architektů obstojí ve srovnání se světovou architekturou také podle šéfredaktora internetového magazínu e-architekt Petra Vaňka. "To je však pouze špička ledovce v poměru k celkové stavební produkci a bohužel jich je v porovnání se zahraničím stále málo," uvedl. Na Západě nebo Jihu podle něj lze kvalitní architekturu najít nejen ve velkých městech, ale i v městečkách nebo na venkově.
To, že celkový obraz české architektury není bez poskvrny, připouští i Borák. "Z minulosti máme zděděnou naprosto nepochopitelnou situaci, kdy většina staveb vzniká bez architektů. Každý, kdo chce stavět dům, si myslí, že ví, co chce, a bez jakýchkoliv zábran s pomocí různých fušerů, kteří nějak přišli k možnosti projektovat domy, vlastně postaví věci, které jsou mimo měřítka technické či estetické kvality a souvislosti," uvedl Borák.
Podobný názor má i architekt Karel Hájek z ateliéru Patrika Kotase. "Myslím si, že doposud bohužel ojedinělé nadprůměrné stavby nemohou zakrýt dojem ze stále ještě přetrvávajících velmi nízkých standardů české architektury a stavebnictví," uvedl Hájek.
Ještě kritičtější je architekt Roman Koucký, který stav české architektury označil za katastrofální. Češi podle něj dávno ztratili kontakt s okolním světem a tento propastný rozdíl se stále zvětšuje. Nižší úroveň staveb je podle Kouckého dána menšími rozpočty, nepoměrně dražšími stavebními pracemi a deformovaným systémem veřejných zakázek. Dalšími viníky jsou podle něj špatné územní a regulační plány nebo dumpingové prostředí, ve kterém není místo na výzkum nových cest.
"V neposlední řadě je zásadní problém v celkové společenské objednávce, která je rozpačitá a architektům nevěří," uvedl Koucký. "Ale přijde také na to, kam si nastavíte laťku - možná se někomu může zdát, že je vše v pořádku," dodal.
Veřejné zakázky vnímá jako problém také předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků Václav Mach. Kriticky vidí požadavek minimální ceny, který je podle něj také mediálně velmi podporovaný. "Myslíte si, že by Karlův most v Praze stál, kdyby Karel IV. vybral nejlacinějšího projektanta a stavitele?" dodal Mach. V odbornosti, kvalitě materiálů a stavebních prací se může podle Macha Česká republika s Evropou srovnávat. Rozdíl na druhé straně vidí v požadavcích investorů.
Podle architekta Jaroslava Hulína, který působí v londýnské firmě Arup, nejde česká architektura v zahraničí na odbyt. "Naprostá většina světových architektů a kanceláří architekturu vyváží, to znamená, že navrhují více do zahraničí než do vlastní země," uvedl Hulín. Česká architektura má podle něj zatím vyloženě lokální charakter, ale to podle něho není nic špatného nebo méněcenného. Světové úrovně v Česku dosahuje podle něj například Žižkovský vysílač, Tančící dům nebo Ještěd.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.