
Ačkoliv od počátku letošního roku zájem v Česku o stavební spoření pod vlivem hospodářské krize klesá, na konci 1. čtvrtletí 2009 bylo v zemi již celkem 5,386 milionu smluv o stavebním spoření. Za celé první čtvrtletí tak stavební spořitelny půjčily 13,4 miliardy Kč, což však v meziročním srovnání bylo téměř o čtvrtinu méně. Češi mají rovněž menší zájem o nové smlouvy na stavební spoření. Od ledna do března letošního roku jich uzavřeli o 20 000 méně než před rokem, vyplývá z údajů tuzemských stavebních spořitelen.
Stavební spoření je doménou evropských zemí. Vedoucí Německo eviduje 30,5 milionu uzavřených smluv; třetí Rakousko má přes pět milionů smluv. Čtvrtým největším trhem je Slovensko, následuje Chorvatsko a Maďarsko. Celkový počet klientů evropských stavebních spořitelen dosáhl v roce 2008 více než 42,5 milionu, což je na úrovni roku 2007.
Loni půjčily stavební spořitelny 75 miliard
Za celý loňský rok tuzemské stavební spořitelny půjčily na bydlení téměř 75 miliard korun, což bylo v meziročním srovnání o 1,5 procenta více. Celkový počet nově uzavřených smluv včetně navýšení cílových částek pak loni vzrostl na více než jeden milion. V letošním roce ovšem pod vlivem hospodářské krize zájme o stavební spoření klesá.
Česko patří vedle Německa i k zemím s největším počtem stavebních spořitelen na trhu. Trh se stavebním spořením v Německu, kde má tento produkt více než 80letou tradici, ovládá ze dvou třetin 15 soukromých stavebních spořitelen a z jedné třetiny zemské stavební spořitelny. V ČR působí pět stavebních spořitelen, v Rakousku čtyři a na Slovensku tři.
Foto: archiv, Profimedia