Jednoduchá geometrie se v záplavě katalogových domků ztratit nemusí - paradoxně i přesto, že na rozdíl od sousedů na sebe netouží upozornit. Mezi tato příjemná osvěžení na poli drobné architektury se letos zařadil i moderní rodinný dům u Pardubic. Pro pětičlennou rodinu jej navrhli architekti z pražského ateliéru Sporadical.
Tvar moderní stavby, jež letos vyrostla na lichoběžníkové parcele uprostřed směsice domků z katalogů, je až lapidárně jednoduchý. Výtvarně ho obohacuje pouze zkosení u vstupu a z druhé strany zářez terasy. Působí díky tomu tak trochu jako moderní hrad.
Tento dojem ještě umocňuje fakt, že z domu směrem do ulice vykukuje nad kamenným plotem pouze nepřístupná fasáda, kterou oživuje shluk úzkých oken. Do zahrady se stavba naopak otvírá výrazným prosklením. Ochranný ráz si však zachovává i zde - okna do obytných místností jsou totiž osazena v líci fasády a mají reflexní zasklení. Napomáhají tak nejen větší intimitě, ale zároveň omezují i přehřívání interiéru.
Kdo by čekal, že se strohý design promítá i do vnitřního uspořádání stavby, je na omylu. Nachází se zde totiž komfortní bydlení pro početnou rodinu, které počítá i s případnou návštěvou a jako bonus přináší řadu překvapení. Patří mezi ně například rafinovaná hra dispozic na lichoběžníkovém půdorysu, průchozí pracovna, tajná chodba do ložnice majitelů, vnitřní bazén s výhledem na zahradu a světlík nad hlavním schodištěm, který do útrob domu přivádí hřejivé sluneční paprsky.
Funkčnost především
"Klienti si přáli bydlet v současném, moderním rodinném domě s otevřeným obytným prostorem, který by byl opticky a komunikačně propojen s vnitřním bazénem a zahradou. Další částí našeho zadání bylo vytvořit v patře podmínky pro pobyt dětí i rodičů s důrazem na soukromí všech členů rodiny. Samozřejmostí byla funkčnost a využitelnost všech prostor," popisuje přání manželského páru se třemi dětmi architekt Jakub Našinec z ateliéru Sporadical. Kromě nich se málem na podobě domu podepsal i požadavek ze strany obce. V lokalitě totiž bylo předepsáno užití šikmé střechy. "Naštěstí se nám podařilo stavební radu obce při osobní návštěvě a prezentaci zákresů plánovaného domu do fotografií přesvědčit, aby stavbu domu povolila," upřesňuje Jakub Našinec.
O podobě dispozic rozhodlo zejména soukromí a potřeby větší rodiny. Hlavní obytný prostor v přízemí je otevřený a zahrnuje prostornou kuchyni s jídelnou, obývací pokoj a díky velkoplošnému prosklení také bazén a terasu. Rodinná návštěva může složit hlavu v pokojíku v přízemí, protože patro je vyhrazeno čistě pro soukromý život rodiny. Do této intimní zóny vede schodiště ze vstupní haly v přízemí. Proudí sem dostatek přirozeného světla, protože je v celé délce prosvětluje střešní světlík.
Místnosti rodičů jsou dimenzovány nadstandardně - mimo jiné do nich vede druhé "tajné" schodiště přímo z obývacího pokoje. Na ně pak navazuje zámecky průchozí pracovna, ložnice a koupelna. V části dispozice, která má kvůli spádu střechy nižší světlou výšku, našla své místo prádelna se sušárnou a technická místnost. Prostor nad garáží krytý ocelovými rošty slouží jako sklad.
Nenápadné skříně
Celým domem probíhá jednolitá masivní dřevěná špalíková podlaha, kterou v obytných místnostech a u bazénu doplňuje pohledový beton na stropě. Samostatnou kapitolou je stěna vstupní haly, která je obložena dřevem. Jsou v ní totiž nenápadně vestavěné potřebné skříně. Za zmínku stojí, že se všechny stavební detaily a přechody jednotlivých materiálů povedly na jedničku. "Měli jsme vydatnou pomoc v realizační firmě, která pracovala spolehlivě a podle našich představ. Místo použití výrazných barev jsme preferovali kombinaci různých materiálů - pohledový beton, dřevo, keramické obklady," dodává architekt Jakub Našinec.
Foto: Sporadical