Turisté, které na toulkách krajinou zradí počasí, by se už nemuseli spoléhat jen na nepromokavost bundy či schopnost rychle postavit stan. Účastníci soutěže Revit Open 2007 nabídli jiná řešení.
Jak by měla vypadat ideální soběstačná ekologická noclehárna v přírodě? Na tuto otázku se pokusilo v nové soutěži odpovědět přes sto studentů českých a slovenských škol s architektonickým nebo stavebním zaměřením. Budoucí architekti museli ve svých návrzích zohlednit současné technologie i materiály, vliv stavby na životní prostředí a minimalizovat provozní náklady. Majitelé přístřešku by si tak nemuseli lámat hlavu s účty za elektřinu, vodu nebo odpad.
Ze stovky přihlášených návrhů oslovil odbornou porotu z řad českých architektů nejvíce nepravidelný mnohostěn zahalený do moderního kabátu z mědi od autorského tandemu Lenka Herynková a Josef Hlavatý.
„Tvar objektu je možno dobře použít jako archetyp tohoto zařízení pro český kotlík," shrnula přednosti vítězného návrhu vedoucí kabinetu modelového projektování na ČVUT Dana Matějovská. Ocenila také jeho jednoduché a energeticky optimalizované tvarové řešení a citlivé zasazení stavby do terénu.
V chladných měsících do útrob domu pronikají sluneční paprsky oknem v jižní fasádě, a zahřívají tak kamenné plochy s akumulační funkcí. Naopak v létě tvar příbytku umožňuje kvalitní zastínění a brání přehřívání interiéru. Nezávislost vítězného projektu na energiích zajišťují solární a fotovoltaické články pro ohřívání vody a elektrickou energii umístěné na jižní fasádě.
Na druhém místě se v anonymní ideové soutěži umístil student Vít Domkář, na třetím Jan Stoklasa, oba z pražské ČVUT.
Nejúspěšnější studentské vize byly minulý týden oceněny v pražské Trmalově vile, kde si je lze také do 29. února prohlédnout.
Visualizace: Revit Open