Týden <span>s evropskou architekturou</span>

Relax
9. 9. 2008 21:29
Česká metropole bude od 29. září do 5. října patřit architektuře.
Česká metropole bude od 29. září do 5. října patřit architektuře.
Česká metropole bude od 29. září do 5. října patřit architektuře.Kvalitní moderní a současnou architekturu bude podruhé na přelomu září a října v Praze propagovat festival Architecture Week. Koná se v týdnu okolo 1. října, který je mezinárodním dnem architektury. Od 29. září do 5. října představí mnoho osobností evropské architektury i významné tuzemské stavy, autory i koncepce.

Účast na festivalu podle pořadatelů potvrdili architekti z Belgie, Francie, Itálie, Irska, Německa, Nizozemska, Polska, Slovenska, Švédska, USA, Valonska a Velké Británie. Hlavními centry festivalu budou Veletržní palác a Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství sídlící na Václavském náměstí. Na programu jsou hlavně výstavy a přednášky, ale i semináře, debaty a procházky městem. Týden architektury by měl totiž podporovat zájem o architekturu především na základě vlastních dojmů, prožitků a zkušeností. Pořadatelé by chtěli, aby jejich akce vzbudila také zájem lidí o urbanistický rozvoj Prahy i o další plánování jejího vývoje.

Ve Veletržním paláci bude třeba výstava o současné polské architektuře - představí 20 staveb realizovaných ve Varšavě v letech 1994 až 2005. Pod názvem Cesta k pomalé architektuře se na stejném místě bude konat přehlídka staveb, které vycházejí z principu trvale udržitelného rozvoje - reagují na potřeby svých uživatelů a spojují technologie, které šetří energií.

Za šetrnější Evropu

Princip architektury prezentovaný na výstavě rozvinulo italské studio Frigerio Design Group. Na výstavě se podílí i Národní galerie v Praze, stejně jako na expozici Living in Europe. Ve spolupráci se sdružením Equator European Architects, které sdružuje ateliéry z devíti metropolí Evropy - Helsinek, Stockholmu, Vratislavi, Prahy, Paříže, Bruselu, Dublinu a Lisabonu, představí architekturu těchto evropských měst prostřednictvím tvorby zúčastněných studií a architektů.

K výstavám jsou připravené přednášky jejich autorů či architektů, debaty například na téma sociálního bydlení či přednáška architektky Evy Jiřičné. Přednáška Olega Hamana se bude týkat zásad umísťování výškových staveb ve vybraných lokalitách na území Prahy - jde o jedno z témat, kvůli nimž se přou architekti s památkáři a na které Prahu upozorňuje UNESCO.

Foto: www.e-architekt.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ