Brněnská charita tento týden otevřela chráněné bydlení pro seniory. Jde o první zařízení svého druhu na jihu Moravy, řekla ČTK za charitu Jana Kopecká. Bydlení je určené lidem, kteří se o sebe dokážou sami postarat, ale neobejdou se už bez občasné podpory, jako jsou nákupy, pomoc s úklidem a dovoz obědů.
Růst počtu chráněných bytů podporuje i brněnská radnice. V takzvaném komunitním plánu sociálních služeb ho formulovala jako jednu ze tří priorit. Podle Kopecké je chráněné bydlení výhodné. Umožňuje život v samostatných garsonkách méně soběstačným lidem, kteří už život ve své původní domácnosti přestali zvládat.
ČTĚTE TAKÉ: Hotel Avion je památkou. Rekonstrukci to neohrozí
Prodlužuje tak dobu, kdy mohou žít samostatně. V chráněném bydlení platí nájemné a mohou si objednat další služby. Nemají však k dispozici celodenně pečovatele a ošetřovatele, jako je to běžné v domovech. Bydlení i díky tomu vyjde levněji.
Podle vedoucí zařízení Ivany Petráškové má chráněné bydlení umožnit starším lidem žít plnohodnotný život, který se co nejvíc podobá životu jejich vrstevníků v běžném domácím prostředí. Bydlení má také prodloužit dobu, kdy se o sebe mohou postarat sami.
Chráněné bydlení otevřela charita v domě v Žižkově ulici, který před několika lety získala od Brna. Otevřela v něm zatím šest bytů, nové se budou otevírat postupně, jak se další byty, obsazené dnes nájemníky, budou uvolňovat. Podle Kopecké se zájemci o tento typ bydlení mohou Oblastní charitě Brno hlásit. Přiznala však, že zájem je vyšší než počet míst.
Brno s asi 360.000 obyvateli bude v příštích letech stárnout, což platí o celé ČR. Podle demografické prognózy zpracované Českým statistickým úřadem se v roce 2050 počet seniorů více než zdvojnásobí a podíl lidí nad 65 let naroste až na jednu třetinu.
Foto: Lucie Pařízková