
Jde o první projekt financovaný z integrovaného operačního programu z oblasti Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví. "Je to něco pro kluky všech věků, kteří se dozví, jak to dělali ti před námi. Dneska už ani neví, jak se vyrábí krov nebo jak se hasí vápno. Berou to jako, že se koupí v pytli v Baumaxu. Tady se budou moci podívat na to, jak se to dělá," řekl ministr.

Brány areálu se poprvé otevřou v roce 2013
Peníze podle něj musejí stačit, protože stavební obnova tradičními metodami, jako jsou vápenné techniky, klasické zdivo i materiály, není nejdražší. Už v roce 2013 by měly být objekty přístupné veřejnosti. Na projektu pracuje město, několik univerzit, muzeí a profesních sdružení. Plasy opraví do roka za 160 milionů korun most u kláštera, vybudují kruhový objezd, lávku do konventu, nové chodníky a zeleň.

Nový kabát pro barokní mlýn
Využití získá kromě pivovaru s domem sládka také barokní klášterní mlýn. Vznikne také konferenční prostor a odborná knihovna propojená s městskou. Pivovar bude muzeem, místem setkávání a depozitářem. Horní část, tedy hospodářský dvůr, poslouží pro experimentální dílny, workshopy a přednášky. "Češi jsou příliš velcí modernisté. Oni si památek váží, ale ne v detailu. Chceme jim například ukázat, že okna po repasi budou daleko kvalitnější než okna nová," řekl Kubíček.

Foto: NTM