
O návrhu včlenit do připravovaného občanského zákoníku možnost výpovědi z nájmu bez udání důvodu informoval Pospíšil s tím, že o něm ještě bude jednat koalice. Návrh by měl obsahovat dvouletou výpovědní lhůtu, která by podle předkladatelů měla zajistit dostatečnou lhůtu na to, aby si každý našel jiné bydlení. Proti takovéto úpravě nájemních vztahů se již dříve postavila opoziční sociální demokracie.
"Je to pro nás zcela nepřijatelné," řekl předseda Sdružení nájemníků a poslanec (ČSSD) Stanislav Křeček. Podle něj by úprava tvrdě dopadla zvláště na staré nebo handicapované osoby. Řešením prý není ani dvouletá výpovědní lhůta. "Představte si 70letého člověka, který dostal výpověď a musí si teď sám hledat nové bydlení," podotkl. Křeček zároveň pochybuje, že by norma zahrnující tuto úpravu nájemních vztahů vůbec měla šanci uvnitř koalice projít.
Naznačuje to i postoj Čunka, který uvedl, že by s takovouto úpravou nájemních vztahů nesouhlasil. Jde podle něj o starou formulaci - dohoda je prý nyní taková, že paragrafy občanského zákoníku, které se týkají bydlení, připraví ministerstvo pro místní rozvoj.
Nájem pouze dočasný

Šimeček zároveň naznačil směr dalších změn, které by měly být do zákoníku zahrnuté. "Nájem musí být z principu vždy dočasnou záležitostí," uvedl. Smlouva v jiné podobě je prý podle něj spíše specifickou formou prodeje nebo věcným břemenem.
Nový občanský zákoník připravují právníci již osm let. Podnět k vytvoření nového zákoníku dal v roce 2000 tehdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl, o rok později byl schválen věcný záměr. V letech 2005 a 2007 byly představeny první a druhá verze návrhu. Poté ministerstvo o podobě normy diskutovalo s odbornou veřejností.
Foto: Profimedia