
Mezinárodní ratingová agentura Moody's minulý čtvrtek změnila na příštích 12 až 18 měsíců hodnocení evropských výrobců stavebních hmot a materiálů ze stabilního na negativní. Hodnocení producentů stavebnin snížila v důsledku zhoršování ekonomických podmínek a zpomalení stavebnictví. "Ve druhém čtvrtletí 2008 se objemy kameniva, cementu a dalších stavebních materiálů na některých hlavních trzích propadaly překvapivě rychle," uvedl viceprezident Moody's Matthias Hellstern. Pokles výroby stavebnin prý způsobil propad bytové výstavby v USA, Španělsku, Irsku a Velké Británii.
Výpadek výroby v části západní Evropy a USA podle agentury zcela nenahradí ani produkce ve střední a východní Evropě a Asii. "Ačkoli jsou východoevropské a asijské trhy stále silné, mají omezený prostor pro další růst kvůli vysokým mírám inflace a již dosažené vysoké ziskovosti," řekl Hellstern.
Kdo nahradí výpadek?

Největší dopad bude mít finanční krize především na bytovou výstavbu, na ní však podle Matyáše významná část výrobců stavebnin tolik závislá není. "Výstavba bytů výrobu cementu až tak neovlivní," uvedl prezident. Zabolí to však údajně například cihláře.
Podle generálního ředitele společnosti Lafarge Cement Ivana Mareše se však již snižuje poptávka po pytlovém cementu, který se užívá v bytové výstavbě. Výrobci stavebnin se podle Mareše prý také potýkají s problémy při realizaci infrastrukturních projektů, pociťují i nasycenost trhu v oblasti průmyslových a obchodních staveb.
Podraží výroba paliv
Některé firmy se prý spíše než s krizí potýkají se změnami v chování investorů. "Společnosti Českomoravský cement se dotýká především přesun zájmu investorů z akciových trhů směrem ke komoditám," řekl předseda představenstva firmy Jan Hrozek. "Růst cen komodit pociťujeme poměrně silně, protože jeho důsledkem je citelné zdražení vstupů pro cementářskou výrobu zejména u nafty a paliv," dodal.

Dalším světovým producentem stavebnin, který bolestně pocítil dopady krize, je francouzská společnost Saint-Gobain. Plánuje propustit 6000 zaměstnanců, pracovníků v Česku by se však údajně opatření týkat nemělo.
Foto: Profimedia