Za industriální architekturou do pražské vodárny
16.10.2009 12:13
Dvě desítky fotografií Pavla Friče s doprovodnými texty Vladislavy Valchářové a básničkami Davida Vávry si návštěvníci muzea budou moci po předchozí domluvě s vedením muzea prohlédnout do konce letošního roku.'
Výstavu uspořádala městská část Praha 4 ve spolupráci s organizátory 5. mezinárodního bienále Industriální stopy. Snímky lidem přiblíží historii i současnost staveb Pražanům obecně dobře známých, jako jsou například Nuselský a Barrandovský most nebo železniční nádraží v Bráníku. Na někdejší továrny na mýdla Hellada či továrnu na klobouky v Nuslích si však již pamatují pouze znalci; také ledárny v Braníku již svému účelu neslouží déle než polovinu století od zprovoznění kaskády přehrad na Vltavě.
ČTĚTE TAKÉ: Bývalou čističku zaplaví perly industriální architektury
Bienále opět upozorní na technické perly v Kladně a okolí
"Výstava není kritická, řada těchto staveb je ve velice dobrém stavu," řekl architekt David Vávra. Naději na opětovné oživení mají podle autorů výstavy i některé dlouhodobě nevyužité stavby, například někdejší vodárenská filtrační stanice v Podolí. Podobných industriálních památek je podle Vávry v širším centru metropole celá řada a podobné výstavy by si zasloužily i v jejích dalších čtvrtích.
V Muzeu pražského vodárenství i nadále trvá dlouhodobá výstava nazvaná "Od důlku k noční váze - předměty pro intimní chvíle", která bude až do jara představovat vývoj sanitární techniky. Sběratelé Renáta a Jan Sedláčkovi z Prahy na ní vystavují asi stovku nočníků, 50 židlí, truhel a malovaných keramických toalet. Mezi další vzácné exponáty patří empírový nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparte kolem roku 1815 a nočník čínské dynastie Čching.
Foto: www.wikipedia.org
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.