<span>Za starožitným nábytkem</span> do Mánesa

Relax
17. 5. 2008 08:47
Hit veletrhu Antique? Strarožitné kousky z exotického dřeva.
Hit veletrhu Antique? Strarožitné kousky z exotického dřeva.
Hit veletrhu Antique? Strarožitné kousky z exotického dřeva.Nábytek i předměty denní potřeby vyrobené ze vzácného a exotického dřeva jsou hlavním tématem dalšího veletrhu starožitností Antique, který se koná od čtvrtka do pondělí v pražské výstavní síni  Mánes.

Lidé na něm najdou nejen stoly, židle, sedací soupravy a drobné kusy nábytku od barokních po modernistické, ale tradičně i obrazy, šperky, hodiny a další starožitnosti. Tradicí jsou již i konzultace, které nabízejí odborníci majitelům starožitností. Novinkou je naopak soutěž pro restaurátory.

Pořádající Asociace starožitníků ji vyhlásila proto, že podle její prezidentky Simony Šustkové mnoho vlastníků uměleckých předmětů neví, jak vybrat nejlepšího restaurátora právě pro svoji starožitnost. Soutěže se mohou zúčastnit nejen restaurátoři s licencí ministerstva kultury, která je opravňuje k restaurování kulturních památek, ale i řemeslníci, lidé, kteří na tuto činnost mají živnostenský list a oprávnění restaurovat starožitnosti, jež za památky prohlášené nejsou.

Právě ty totiž využívají běžní majitelé starožitností a podle člena Asociace starožitníků Tomáše Bárty je jejich práce mnohdy kvalitnější než práce licencovaných restaurátorů. Soutěž má pomoci majitelům starožitností lépe se v nabídce restaurátorů orientovat, restaurátorům-řemeslníkům pak třeba i v jejich reklamě pro zahraniční trh, kterou jim asociace slibuje. První ročník soutěže se zaměřil v souladu s tématem veletrhu na restaurování dřeva a kovu. Její výsledky budou vyhlášeny na podzimním veletrhu Antique.

Zaostřeno na exotické dřevo

Součástí veletrhu jsou i konzultace s odborníky.Podle Šustkové mezi zákazníky starožitnictví stoupá poptávka po vzácných dřevinách. Nejde pouze o sedací soupravy nebo skříně, které se nabízejí až za statisíce korun. Lidé chtějí i doplňky a vyřezávané sošky. Artefakty vyrobené ze vzácného dřeva podle ní dokazují hodnotu starožitností stoupající s časem: mnohé druhy dřeva již není možné těžit anebo byly zcela vymýceny.

Do roku 1600 se vyráběl nábytek z tuzemských druhů dřev. Nejtrvanlivější bylo dubové. Po roce 1700 přišlo do módy ořechové dřevo, což způsobilo, že během dvou desetiletí byly ořešáky v Evropě téměř vykáceny a začaly se dovážet z Kuby a Hondurasu. Od 17. století se zavedlo dýhování. Na výrobu židlí byl již v 18. století používán bambus.

V poslední době se do ČR dovážejí suroviny hlavně z Asie (Indie, Malajsie, Indonésie). Důvodem je vyšší tvrdost, rozmanitější vzorek a barevnější rozptyl exotického dřeva. K nejoblíbenějším patří teak, k nejdražším oliva nebo makasarský eben z Indie.

Vstupné na veletrh činí 60 korun. Otevřeno je denně od 10 hodin do 19 hodin. V pondělí bude veletrh přístupný jen  do 16 hodin.

Foto: www.asociace.com

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ