Zatočte <span>s roztoči</span>

Relax
1. 7. 2008 13:45
Roztočům se nejlépe daří v matracích a péřových přikrývkách.
Roztočům se nejlépe daří v matracích a péřových přikrývkách.
Před roztoči se neschováte. Pomůže spíš vyvětrat povlečení.Každý čtvrtý Čech trpí alergií, nejčastěji na pyl nebo roztoče. Zatímco alergici na pyl mají v zimě od potíží pokoj, lidé alergičtí na roztoče bojují s problémy po celý rok. Jak vyhnat miniaturní otrapy z postele, nábytku a koberců?

"Prvopočátek alergií na roztoče je v matracích a péřových přikrývkách, kde se prachu a roztočům daří nejlépe. Postel je pro ně ráj, průměrně 90 procent alergenů v bytě pochází právě z lůžek," řekla lékařka Blanka Haindlová. Určitě se tedy podle ní nevyplatí podceňovat úklid prostor ke spaní.    

Roztoč je drobný členovec příbuzný klíšťatům, je třetinu milimetru dlouhý, pouhým okem neviditelný. V postelích má ideální prostředí - vhodnou teplotu, vlhkost i dostatek obživy. Živí se malými kousky kůže, lupů a vlasů, které se zachycují v matracích a lůžkovinách. V příznivých podmínkách se rychle množí a jeho výkaly způsobují lidem alergické reakce. 

"Dušnost, kýchání, obtížné dýchání, trvalá rýma a nepřestávající kašel, to jsou nejčastější příznaky alergie na bytové roztoče. V každé domácnosti jich s lidmi žije kolem tří desítek základních druhů," řekla alergoložka. Matrace, polštáře a přikrývky obsahují podle ní miliony roztočů. Nejvíce jich je v bavlněných látkách. V jednom gramu prachu je až 15.000 roztočů.   

Vyprat povlečení nestačí

Fakt, že je postel promořená roztoči, na první pohled nepoznáte.Roztoč žije dva až čtyři měsíce, za tu dobu vytvoří dvěstěkrát více odpadu, než váží. Po uschnutí víří jeho výkaly jako nepatrné částice vzduchem. "Teplota 22 až 26 stupňů Celsia, tma, vlhkost až 80 procent, to jsou podmínky pro roztoče ideální," upozornila lékařka.   

I když na první pohled vypadá postel čistě, samotné praní lůžkovin podle odbornice nestačí. Existuje už povlečení z tak husté látky, že jím roztoč neprojde. Ani k němu se nedostane výživa z odpadlých šupin kůže a roztoč hyne. Povlečení je však velmi drahé a ne každý si je může koupit. Řešením je podle odbornice přírodní sprej. Po první aplikaci se nanáší znovu po čtyřech až šesti týdnech, ochranný účinek vydrží osm měsíců až rok. Přípravek obsahuje látku ze semen stromu azadirachta indická. Pro lidský organismus je tato látka neškodná. 

Co zatočí s roztoči
Matrace mějte vždy ve snímatelném obalu.
Kupte si povlečení z materiálu, které je možno prát v alespoň 60 stupních Celsia. Prostěradlo perte každých 14 dní.
Věnujte úklidu obydlí dostatečnou pozornost.
Roztočům se nejlépe daří v matracích a péřových přikrývkách.V bytě udržujte vždy stejnou teplotu a vlhkost.
Používejte spreje proti roztočům.
Po ránu vyvětrejte postel, nezastýlejte hned.
Omezte v bytě koberce, čalouněný nábytek, závěsy.
Vyvarujte se lůžkovin s obsahem peří.
Větrejte, větrejte, větrejte.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ