Zlínští <span>studenti designu</span> navrhují revoluční dětskou botu

Relax
16. 4. 2010 07:10
Univerzita Tomáše Bati spolupracuje s designérkou Angelyou Roperovou.
Univerzita Tomáše Bati spolupracuje s designérkou Angelyou Roperovou.

Univerzita Tomáše Bati spolupracuje s designérkou Angelyou Roperovou.Zlínští vysokoškoláci se zřejmě budou podílet na vývoji revoluční dětské obuvi. Atelier designu obuvi Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně navázal spolupráci s novozélandskou designérkou Angelyou Roperovou, která chce na projekt získat peníze novozélandské vlády, řekla ČTK vedoucí ateliéru Jana Buchová.

V čem budou boty unikátní, zatím neupřesnila. Doplnila, že mezi hlavní chyby výrobců stále patří například špatné tvary kopyt a použitý materiál. "Novozélandská vláda má program Better By Design, který podporuje novozélandské firmy, aby vytvořily produkt, který bude lídrem pro daný sektor na světě, ne pouze v jejich zemi. Nabízí spolupráci v propagaci i finančně," upřesnila Buchová.

ČTĚTE TAKÉ: Vyšňořené bicykly očima českých designérů

Zlínští studenti chystají "revoluční botu", detaily zatím neprozradili.Na Novém Zélandu není univerzita, která by nabízela obor design obuvi či technologie obuvi. "Znalosti, které máme tady ve Zlíně, jsou pro ni neuvěřitelné. Je omámena i baťovským fenoménem a tím, jaké hluboké znalosti tady studenti oboru mají," podotkla Buchová.

Tým expertů bude mít za úkol vytvoření ve všech směrech zcela nového typu dětské boty. Dětské nohy začne nově skenovat, podle výsledků vytvoří zcela nové kopyto, navrhne nový svršek. Konečný produkt by se pak mohl vyrábět ve Zlíně. "Úžasné je, že by to nebyl produkt z Číny, ale z centrální Evropy," poznamenala vedoucí ateliéru.

Vytvoření revoluční dětské obuvi mají pomoci například nové 3D skenery či moderní komunikační technologie. "Můžeme otestovat děti z Nového Zélandu, z Číny. Data můžeme dát dohromady tady v Česku," doplnila s tím, že konkrétní spolupráce na projektu bude známá přibližně za tři týdny.

ČTĚTE TAKÉ: V Miláně odstartoval největší designový veletrh I Saloni

Výrobců dětské obuvi v tuzemsku se hospodářská krize zatím zásadně nedotkla. Podle Vlasty Mayerové z České obuvnické a kožedělné asociace mezi hlavní příčiny patří populačně silné ročníky rodičů a to, že rodiče více dbají o zdraví dětí a kupují jim kvalitní obuv. Konkurenceschopnost firem podle ní posiluje i povinná atestace dětské obuvi, jež z finančních důvodů odrazuje řadu dovozců.

Zdravotním následkům ze špatných bot rodiče nejlépe předejdou, když budou chodit do obchodu, kde jim zaměstnanci odborně poradí. Musejí ale počítat s tím, že za kvalitní obuv si připlatí.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ