<span>Autem do Španělska</span>. Pozor na šílené parkovací předpisy

Relax
3. 8. 2009 12:00
Cestování. Ilustrační foto.
Cestování. Ilustrační foto.

Cestování. Ilustrační foto.Pyrenejský poloostrov je lákavý svou možností vykoupat se ve Středozemním moři i Atlantském oceánu, rozmanitou architekturou, mořskými plody nebo plným červeným vínem z oblasti Rioja. Ať už pojedete do Španělska ochutnat pravou paellu nebo se podívat, jak pokračuje nekonečná stavba Gaudího katedrály Sagrada Familia v Barceloně, budou se vám hodit následující informace.

Španělsko patří mezi vzdálenější evropské země, k hranicím tohoto království je to z Prahy více než 1500 kilometrů. Nejrychleji se sem dostanete přes Německo a Francii, které se cestou do Španělska nemůžete vyhnout. Také ve Španělsku je většina dálnic zpoplatněná. Měnit peníze ale není třeba, i zde se platí eury.

Rychlostní limity

Španělské rychlostní limity jsou podobné jako české. V obcích a mimo ně se povolené rychlosti 50 km/h a 90 km/h neliší, po autostrádách jezdí Španělé pomaleji. Na silnicích pro motorová vozidla je povoleno 100 km/h, na dálnicích 120 km/h. Pokud potřebujete předjet pomalejší vozidlo na okresní silnici mimo obec, místní policie toleruje překročení rychlosti při předjížděcím manévru až o 20 km/h.

Používání antiradarů je zde zakázáno, stejně jako ve Francii. S čerpáním paliva se vyplatí počkat až za španělské hranice. Bezolovnatý benzin 95 je na Pyrenejském poloostrově zhruba stejně drahý jako v Česku, majitelé naftových aut výrazně ušetří. V polovině července se litr nafty ve Španělsku prodával průměrně za 0,65 eura, v přepočtu necelých 17 korun.

Některá větší města jsou tolerantnější

Španělsko může překvapit poněkud bizarními předpisy, upravujícími parkování. V jednosměrných ulicích se během lichých dnů parkuje na té straně, kde mají domy lichá čísla, během sudých na straně druhé. Odstavení auta v jednosměrce tedy může být oříškem, nejlepší bude řídit se podle aut zaparkovaných domorodci. Některá větší města jsou tolerantnější a dovolují odstavit auto až po dobu 15 dní na jedné straně, což se dozvíte z dopravní značky. Ty také vymezují takzvané „modré zóny", kde se dá zaparkovat po dobu 90 minut s parkovacím diskem za oknem.

Na klikatých čárách se nesmí parkovat, parkování omezují či zakazují také čáry žluté a modré. Všeobecně platí, že parkovat můžete nejméně pět metrů od zatáčky nebo křižovatky. Rizikové bývá také odstavení auta u moře, a to ne kvůli předpisům, ale zlodějům. Nic cenného v autě proto raději nenechávejte. Parkovací předpisy doporučujeme dodržet, nejnižší pokuta za špatné parkování je 91 eur. Ani ostatní přestupky nejsou laciné. Tvrdě se ve Španělsku trestá například alkohol v krvi, přesahující povolených 0,5 promile. Pokud povezete více než osm dalších pasažérů, snižuje se tolerance na 0,3 promile.

Reflexní vestu nevozte na dně kufru, ale v kabině, ve Španělsku ji musíte mít oblečenou, už když vystupujete z vozu. Za volantem nekuřte, a pokud nosíte brýle, vezměte si s sebou náhradní. Španělské předpisy je vyžadují. Ve Španělsku naopak není povinné svícení přes den, na což vás místní motoristé často upozorní svým „problikáváním", pokud světla necháte rozsvícená.

Foto: archiv

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ