Česká egyptologie slaví <span>padesátiny</span>

Relax
8. 4. 2008 12:46
Prvořadé české objevy jsou v Abúsíru.
Prvořadé české objevy jsou v Abúsíru.
Prvořadé české objevy jsou v Abúsíru.

První den je otevřena káhirská výstava českých archeologických průzkumů v Egyptě. Češi zkoumají zemi faraonů už půl století.

Výstava, kterou v rámci státní návštěvy Egypta včera večer zahájil Václav Klaus, se soustřeďuje se na nejzásadnější český přínos egyptologii: na objevy z nekropole v Abúsíru. Češi tam zkoumají pyramidové pohřebiště králů a členů královské rodiny z doby V. dynastie, pohřebiště velmožů z doby Staré říše a pohřebiště z Pozdní doby s velkými šachtovými hrobovými komplexy.

Lletos uplyne padesát let od založení Československého egyptologického ústavu na Univerzitě Karlově. Jak se Češi do Egypta dostali?

Češi zachraňují Nubii

Nubijské památky zachraňovali i Češi.Bezprostředním podnětem se stal koncem padesátých let projekt pod záštitou UNESCO na záchranu památek Núbie, které byly ohroženy stavbou Vysoké přehrady u Asuánu. Československá vláda tehdy rozhodla místo finančního příspěvku vyslat do Núbie vědeckou expedici, která by pomáhala  památky zachránit. Organizátorem a garantem se stal Český egyptologický ústav.

Právě české pomoci při záchraně núbijských památek je věnována další ze celkem čtyř výstav českého archeologického půlstoletí v Egyptě. 

Muzeum Núbie v Asuánu

Nubijská dívka.Češi tehdy prozkoumali třetinu nilského údolí v egyptské části Núbie. Podařilo se objevit a zdokumentovat více než dvě stě skalních nápisů, mnohdy velké historické ceny, z doby faraónského Egypta a pět tisíc skalních obrazů od pravěku až do časně islámské doby.

Kromě toho český tým provedl vykopávky na pohřebištích ballánské kultury ve Vádí Kitně a v Kalábše. Uskutečnily se i dvě speciální výzkumné akce - znovuobjevení ztraceného Jižního chrámu v Táfě (naposledy byl vidět ještě koncem 19. století a po stavbě první Asuánské přehrady zmizel pod nánosy bahna) a výzkum a dokumentace římské pevnosti v Kertási.

Výstava je od konce listopadu k vidění v turisticky oblíbeném muzeu v Muzeu Núbie v Asuánu a  měla by trvat jeden až dva roky.

Tajemství Černé pouště

Český tým už také několik let provádí výzkumy v malé a archeologicky dosud přehlížené oáze Baharíja, která leží uprostřed Černé pouště v egyptské Západní poušti. V místním muzeu v Bawiti připravují výstavu s anglickým názvem Secrets of the Black Desert

Tajemství oázy.Zdejší výzkum byl zahájen poté, co egyptské úřady vyzvaly ověřené zahraniční archeologické instituce, aby zkoumaly také památky v odlehlých oblastech Egypta. Dosavadní výzkumy v El Hajezu vedly k překvapivým a historicky velmi významným objevům památek, především z pravěku a pozdně římské až časně křesťanské doby.

Výstava v Bawiti má být dlouhodobá a měla by být otevřená ještě na jaře. 

Poušť a kontrasty

Čtvrtá výstava Českého egyptologického ústavu v Egyptě se uskuteční ve spolupráci s Americkou univerzitou v Káhiře. Jde o upravenou verzí fotografické výstavy Egypt - proměny, která se konala v listopadu 2006 v Praze.

Archeologické práce v Abúsíru.Snímky nafotil americký přírodovědec D. J. Osborne (který dlouhodobě žil v Praze) v šedesátých letech. Osbornovy fotografie egyptské pouště doplňuje soubor fotografií Kamila Voděry, bývalého fotografa egyptologického ústavu, které se věnují konfrontacím tradičního a modernizujícího se Egypta.

Výstava se uskuteční v galerii Sony v Káhiře v květnu 2008.

Egypt na knižním veletrhu

Česko-egyptské padesátiny připomene také koncem dubna veletrh Svět knihy. Egyptologický ústav bude mít na veletrhu svůj vlastní stánek, budou se promítat dokumenty a konat přednášky. Kromě toho se představí nové tituly - kromě překladů staroegyptských milostných písní, sondáže do moderní literatury nebo učebnice pravopisu přední egyptolog Miroslav Verner podepíše hned dvě nové knihy.

Na knižní veletrh naváže akce v Pavilonu Anthropos (Moravské zemské muzeum) v Brně. Od září 2008 do března 2009 otevře dvě putovní fotografické výstavy: Egypt - tajemství pouště a pyramid a Egypt - proměny, které představí nejen padesát let práce českých egyptologů v Egyptě, ale také současné proměny země na Nilu.

Foto: Český egyptologický ústav 

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Soňa Klepek: Jonášová Ve víru spotřeby

Relax
9. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ