Česko jde na UNESCO spolu se Slovenskem
27.09.2007 10:33
Ministerstvo kultury předloží v říjnu Výboru světového dědictví UNESCO nominaci na zápis další památky na seznam světového kulturního dědictví. Jde o společnou nominaci velkomoravského hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku a kostela sv. Margity Antiochijské v Kopčanech na Slovensku, asi jediný dosud stojící velkomoravský kostel. Mikulčické hradiště v noci na úterý zachvátil požár, což by však nemělo nominaci ohrozit.
"Takovýchto bilaterálních návrhů není v oblasti kulturního dědictví ve světě mnoho," řekl Michal Beneš z referátu UNESCO na MK. Nominace velkomoravských památek by tak mohla být dobrým tahem - UNESCO si "potrpí" na zaniklé říše. Česká republika totiž musí volit ve výběru kandidátů jistou taktiku, neboť zapsaných památek má v poměru ke své rozloze a počtu obyvatel velmi mnoho. A státům, které mají zápisů hodně, se jen obtížně daří prosazovat další. Česká republika má na seznamu 12 památek.
Jako o případných dalších nominacích se spekuluje také třeba o Luhačovicích, Žatci s jeho chmelařskou tradicí, vysílači na Ještědu či hřebčínu Kladruby nad Labem. Kromě seznamu s 851 památkami UNESCO existuje totiž i list uchazečů o zápis; Česko jich má 14.
Každá země ale může předložit jen jednu nominaci za rok, uvedl Beneš. Pokud jde o nominace, na kterých se podílí několik zemí jako v případě velkomoravského dědictví, musí se předkládající země dohodnout, na čí vrub nominace bude. "Vyhověli jsme jako iniciátoři tohoto postupu návrhu slovenské strany, aby tato nominace šla na náš vrub vzhledem k významu velkomoravského hradiště v Mikulčicích," doplnil odborník.
Požár kandidaturu neohrozí
V Mikulčicích na Hodonínsku v noci na úterý shořela jedna z provozních budov, jež stojí na místě hradiště Valy - jednoho z největších center Velké Moravy. Oheň zničil kromě padesátileté vědecké práce i některé kovové předměty a keramiku nalezenou ve slovanském hradišti. Nejcennější kousky jsou ale v trezorech.
Raně středověké velkomoravské hradiště je nejrozsáhlejším a unikátně zachovaným slovanským archeologickým nalezištěm v České republice. V době Staré a Velké Moravy patřil mikulčický hrad mezi významná mocenská, duchovní a kulturní centra západních Slovanů. Svědčí o tom nálezy negativů základů 11 kostelů, velmožského paláce a více než 2000 odkrytých hrobů, z nichž mnohé měly bohatou a cennou výbavu.
Slovanské hradiště Valy bylo v roce 1962 vyhlášeno národní kulturní památkou. Ročně tuto známou expozici navštíví tisíce turistů. Mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková řekla, že záměr zapsat památník do seznamu požár neohrozí.
Česká republika zaznamenala nový zápis na seznam světového dědictví naposledy v roce 2003, kdy přibyla třebíčská židovská čtvrť.
Foto: mamut.iabrno.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.