Seznam českých golfových resortů s osmnáctijamkovým hřištěm se rozrostl o areál v Berouně na Veselé. Zatím je sice ve zkušebním režimu, ale už nabízí hru na celém hřišti. Výstavba areálu, uvnitř kterého se dokončuje velkorysá klubovna, stála více než půl miliardy korun. Investorem je korejský ocelářský magnát, který vlastní podobné komplexy i v jiných zemích.
O berounském golfovém hřišti se hodně psalo dávno před tím, než se v bývalém vojenském prostoru nad východní částí města poprvé koplo do země. Mělo jít o první ryze privátní klub, kterého měli využívat pouze členové a jejich hosté. Ve Spojených státech či Británii jde o poměrně rozšířenou záležitost, ale v Česku dosud nevídanou.
Původní plány se částečně změnily a golfová veřejnost dostala šanci si zahrát, i když v omezeném čase. "Kluboví členové budou mít vždy přednost a v některých hodinách budou mít přístup na hřiště pouze oni. Až jednou vyprodáme všechna členství, nikdo jiný než členové a jejich hosté si zde nezahrají," uvedl výkonný ředitel projektu Vojtěch Matějček.
Do uzavření hřiště pro "cizí" hráče ale ještě nějaký čas uplyne. Získat členství lze současně také jako bonus při zakoupení apartmánu či domu uvnitř areálu. V bydlení na golfu bude mít berounský resort české prvenství. "Již nyní má klub téměř sto členů," řekl Matějček.
Hřiště má mnoho podobného s vyhlášeným areálem v nedalekém Karlštejně. Tam dříve pracovala řada lidí ze současného managementu Golf Resortu Beroun, architektem hřiště je také kanadský specialista Les Furber, který se na ploše 85 hektarů pořádně rozmáchl. Umístil zde 70 pískových překážek (bunkerů), čtyři umělá jezera o celkové ploše 3,5 hektaru a nezapomněl na svůj typický prvek v podobě velkého dvojgreenu, kde končí cesty jamek sedm a deset. Hřiště je dlouhé ze žlutých odpališť 5581 metrů, má par 72.
Dominantou areálu je na rozlehlá klubovna, do které investor vložil přes 150 milionů korun. V ní budou speciální prostory určené výhradně pro členy, ale také restaurace pro ostatní návštěvníky, devět dvoulůžkových pokojů, konferenční sál, posilovna, herna a samozřejmě simulátor pro ty, kteří se golfu chtějí věnovat také v zimě. Nechybí ani vyhřívaný bazén.
Chloubou by měla být zdejší akademie, kterou vede dřívější kapitán amatérské reprezentace Mikuláš Ordnung. Tréninkové prostory budou dostatečné - 26 metrů dlouhý driving range, z 27 odpališť jich třináct bude zastřešeno.
Pro první zájemce se otevřel areál o prvním květnovém víkendu, podrobnosti o zkušebním provozu jsou na webu http://www.golfberoun.cz/. V budoucnu by se mohl na hřišti hrát i významný profesionální turnaj. Již pro letošek přišla nabídka k odehrání turnaje v rámci série Alps Tour. "Ještě jsme byli nuceni odmítnout, protože hřiště je nevyzrálé. Navíc majitel si představuje turnaje vyšší kategorie," uvedl Michal Tůma, marketingový ředitel firmy Tifannys, která řídí provoz areálu.
Foto: archiv