Chemnitz <span>se mění</span> v centrum umění

Relax
20. 1. 2008 10:22
Sächsische Spielbank. Jedna z nových budov ve městě.
Sächsische Spielbank. Jedna z nových budov ve městě.

Sächsische Spielbank. Jedna z nových budov ve městě.Východoněmecké město Chemnitz bylo dlouho známo jen pro svou vysokou nezaměstnanost, prázdné výlohy obchodů a drolící se fasády domů.

Ale Chemnitz - za komunismu známý jako Karl Marx Stadt - chytá druhý dech jako nadějné kulturní centrum díky svému novému muzeu expresionismu a premiérovou výstavou obrazů rockové legendy Boba Dylana, napsala agentura AFP.

Chemnitz ležící poblíž hranic s Českou republikou patří k hospodářsky stagnující východní části Německa, kde nezaměstnanost zůstává již od sjednocení země v roce 1990 na 15 procentech. Navzdory své uvadající podobě padl Chemnitz do oka ostřílenému obchodníkovi s uměním Alfredu Gunzenhauserovi z bohatého jihoněmeckého Mnichova, který se rozhodl otevřít zde muzeum pro svou sbírku uměleckých děl malířů z počátku 20. století.

Německý prezident Horst Koehler přijel minulý měsíc do Chemnitzu na slavnostní otevření Gunzenhauserova muzea, umístěného v elegantní budově bývalé banky, v níž bude soustředěno na 2500 uměleckých děl v odhadované ceně 100 až 150 milionů eur.

Vystavena je pouze jedna desetina sbírky. Jsou mezi nimi díla Otto Dixe, Ernsta Ludwiga Kirchnera, Lovise Corintha, Pauly Modersohn-Beckerové a druhé největší evropské sbírky ruského mistra Alexeje von Jawlenskyho.

Gunzenhauser založil nadaci, která díla, jež shromažďoval po pět desetiletí, převede na příštích 150 let městu. Ale jednaosmdesátiletý Gunzenhauser si v muzeu nechal postavit byt, takže může na své poklady dohlížet. V mládí se Gunzenhauser přátelil s největšími německými umělci své doby a znal se velmi dobře s Dixem. Muzeum vystavuje také Dixovy krajinomalby, která jsou veřejnosti téměř neznámé.

Gunzenhauser poprvé představil publiku vzácné kousky své kolekce v roce 1998 v blízkém Lipsku, ale tehdy anonymně. "Je to sběratel, který kolem sebe rád vytváří tajemství," řekl tehdy o Gunzenhauserovi kurátor muzea Thomas Friedrich.

Rekonstrukci budovy bývalé banky si vzal na starost berlínský architekt Volker Staab a vytvořil světlé vzdušné sály v tom, co kdysi byla temná a impozantní budova. Pro Friedricha znamená otevření muzea pozdní formu spravedlnosti pro Chemnitz a doufá, že město se stane povinnou zastávkou pro turisty, kteří budou na cestě do Lipska či Drážďan.

Co namaloval DylanNové muzeum představilo výtvory Boba Dylana.

V ten samý čas, ale v jiné části města přitahuje zástupy lidí do Muzea uměleckých sbírek výstava Boba Dylana "Zatažené prázdné série".

Ředitelka muzea Ingrid Moessingerová objevila Dylanovy práce v jedné knize publikované v roce 1994 a přesvědčila hudebníka, aby zvážil možnost jejich vystavení v Chemnitzu.

"Myslím, že byl potěšen naším zájmem vystavit jeho obrazy," řekla k tomu Moessingerová. Poté, co souhlasil, v průběhu osmi měsíců dokončil 320 portrétů, krajinek, zátiší a aktů a dovolil muzeu, aby si vybralo 175 obrazů z této sbírky.

Muzeum, jež se již pyšnilo díly Pabla Picassa, Edvarda Muncha a Henriho Toulouse-Lautreka, očekává, že Dylanova výstava přitáhne do muzea až 120 000 návštěvníků.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ