Cukrárny, motýli a konec světa. Tipy na víkend

Relax
20. 4. 2012 11:03
Monarcha stěhovavý (Danaus plexippus).
Monarcha stěhovavý (Danaus plexippus).

Prohlédnout si dosud nevystavované loutky Jiřího Trnky, zažít výstavu jako nevidomí, nahlédnout do jindy nepřístupných hradních zákoutí nebo zjistit, jakou podobu budou mít po rekonstrukci Vítkovické železárny. To vše lze o nadcházejícím víkendu. Kromě toho můžete navštívit unikátní zámeckou vodárnu, prohlédnout si práce vězňů, podívat se, jak se líhnou tropičtí motýli nebo co je nového v oblasti biostylu.

Utopie versus Dystopie je hlavním tématem letošního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc. Na programu jsou nejen debaty o hypotézách o možném konci světa, ale i to, jaká nás čeká budoucnost a jakou roli mohou sehrát věda a technologie. Mezi dalšími okruhy jsou také Věda a náboženství, Rousseau a výchova, Konopí jaké lék či blok Self Made-Man, který připomene významné osobnosti včetně Billa Gatese a Steva Jobse. Kromě projekcí a přednášek se návštěvníci mohou těšit i na takzvané vědecké kavárny, kde se v neformálním prostředí mohou setkat s vybranými vědci, kteří budou prezentovat svůj výzkum.

Monarcha stěhovavý (Danaus plexippus).Do dějin cukráren dává nahlédnout nová výstava v brněnském Letohrádku Mitrovských. Návštěvníci poznají nejvyhledávanější cukrárny v Brně první poloviny 20. století. Dobu zašlých časů připomenou jak interiéry historické cukrárny, tak četné ukázky zapomenutých nástrojů, pomůcek, forem, reklam či receptů. Kromě samotných cukráren výstava představuje také známé výrobny cukrovinek.

Trnkovy loutky a výstava o počasí

S historií a současností měření počasí, pozorováním a hodnocením atmosféry a hydrosféry seznamuje výstava s názvem Voda a vzduch kolem nás, kterou spolupořádá v pražském Clam-Gallasově paláci Český hydrometeorologický ústav. Návštěvníci se dozvědí například, jak správně postupovat při výpočtu předpovědi počasí nebo kde na internetu zjistí aktuální hrozbu povodní. Mohou se také pokusit vyřešit nejrůznější kvízy, ve kterých se mimo jiné dozvědí to, proč Vltava v Praze v zimě nezamrzá.

Archanděl Gabriel a paní Husa (Jiří Trnka).V Teplicích začala výjimečná výstava loutek Jiřího Trnky. Bude součástí festivalu animovaných filmů AniFest, který město hostí od 26. dubna a jenž bude právě této osobnosti českého filmu věnován. Kromě téměř padesáti originálních loutek v zámecké konírně expozice nabízí i původní scénáře a rukopisy hudby k Trnkovým filmům nebo dobové fotografie a publikace. Některé loutky zatím nebyly nikdy vystaveny.

Koho zajímá daleká exotika, může do konce měsíce vyrazit do foyer pražského kina Aero na výstavu fotografií Jaroslava Poncara Panoramatický Tibet. Návštěvníky zavede do srdce odlehlé a divoké krajiny západního Tibetu, do míst v okolí posvátné hory Kailás, kde žijí kočovní pastevci se svými stády, divoká zvířata a neviditelné bytosti z paralelních světů božstev, duchů a démonů.

Výstava pro nevidomé a životní styl

Hrady a zámky o víkendu slaví Mezinárodní den památek a historických sídel. Návštěvníci si budou moci prohlédnout jindy nepřístupné historické objekty, projít se prostorami, které se běžně neotvírají, hradním a zámeckým zázemím. Některé turistické okruhy budou zdarma nebo se zvýhodněným vstupným.

Především pro nevidomé, ale nejen pro ně, připravilo olomoucké Arcidiecézní muzeum výstavu Doteky olomouckého hradu. S příběhem někdejšího sídla moravských Přemyslovců a přilehlého církevního okrsku se návštěvníci mohou seznámit prostřednictvím dotykových exponátů. Mezi nimi jsou například odlitky románských reliéfů nebo gotické Šternberské madony. Navazuje na úspěšnou haptickou výstavu Dotyk sochy, která v roce 2001 představila české sochařství 20. století ze sbírek Muzea umění a také práce nevidomých sochařů. K výstavě, která potrvá do 17. června, je připraven i doprovodný program s komentovanými prohlídkami a workshopy.

Zámecká vodárna v Kroměříži.Kroměříž má další turistické lákadlo, a to někdejší zámeckou vodárnu. Zařízení, které kdysi napájelo centrum města i kašny na náměstí či v zahradách, už sice není funkční, návštěvníci si však v objektu nynější Galerie Orlovna mohou prohlédnout takřka kompletní a dosud ukrytou techniku z přelomu 19. a 20. století. Podle kastelána arcibiskupského zámku v Česku podobný stroj není.

Mimořádnou příležitost vidět, jak se líhnou tropičtí motýli, mají v těchto dnech návštěvníci pražské botanické zahrady. Výstava krasavců z farmy v anglickém Stratfordu je ve skleníku Fata Morgana otevřena od 9 do 18 hodin.

Na pražském Výstavišti probíhá o víkendu veletrh Biostyl, zaměřený na prezentaci biopotravin, zdravé výživy, přírodní a léčivé kosmetiky, speciální výživy a dalších produktů zdravého životního stylu. Návštěvníci budou mít možnost nakoupit u stánků vybraných českých bioproducentů a jídla připravená z předváděných surovin také ochutnat. Kdo dává přednost květinám, může vyrazit na olomouckém výstaviště, kde na mezinárodní výstavě květin Flora čekají tisíce lilií, tulipánů, narcisů, aksamitníků či begónií. Výstavu doprovázejí jarní zahradnické trhy.

Národní kulturní památka Vysoké pece ve Vítkovicích.Vězni a Vítkovické železárny

Jedna z nejpřísnějších věznic v zemi v Mírově na Šumpersku otevřela vlastní vzorkovnu nábytku. Ve vzorovém bytě představí kousky, které vyrábějí za zdmi káznice odsouzení. Návštěvníci se tak mohou projít na ploše přibližně sto metrů čtverečních vzorovým bytem, kde bude obývací sestava, kuchyňská linka s jídelním koutem, dětský pokoj, předsíň, vestavěná šatna a koupelnový nábytek. Práce vězňů, tentokrát výtvarné, vystavuje také zámek Červený Hrádek v Jirkově na Chomutovsku. Návštěvníci si do 30. května mohou prohlédnout například model ještědského vysílače nebo Staroměstskou radnici ze špejlí.

Model nové podoby, kterou dostávají památkově chráněné stavby bývalých Vítkovických železáren, vystavuje ode dneška pražská Galerie Zdeněk Sklenář. V měřítku 1:100 je možné tu vidět všechny objekty, které se rekonstruují pro nové účely podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Výstava Vítkovická katedrála potrvá do 26. května. Přestavba Dolní oblasti Vítkovic za 500 milionů korun je jednou z největších konverzí industriálních památek v Česku.

Autor: - jas - Foto: Wikimedia Commons , archiv , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ