Návrat
Čůrající fontánka. Lenin se vrátil na krakovské předměstí
01.07.2014 14:25
Vůdce ruských bolševiků Vladimír Iljič Lenin se po letech vrátil na krakovské dělnické předměstí Nowa Huta. Nikoli však jako obří památník, jaký v Krakově stával za komunismu, ale jako fontánka na způsob bruselské sošky "čůrajícího chlapečka" a ještě k tomu v zářivě zelené barvě.
Kontroverzní "Fontánka budoucnosti", utahující si z ruského revolucionáře, se objevila v centru někdejšího komunistického vzorového města v rámci uměleckého festivalu. Místní ji podle serveru Gazeta.pl překřtili na "čůrajícího Lenina".
"Chtěl jsem se ptát, zda my, obyvatelé Nowe Huty a obecně Poláci, dokážeme s odstupem hledět na minulost, kterou jsme tolik posedlí," vysvětlil spoluautor díla Bartosz Szydlowski. "Zda dokážeme dát minulosti veselejší rozměr, zbavit ji tíže a osvobodit se od traumat smíchem a odstupem," dodal.
Spolu se svou chotí vytvořil sošku vysokou 68 centimetrů, desetkrát menší, než památník Lenina z dob, kdy Polsko bývalo podřízeno Sovětskému svazu, který umění vnutil styl reálného socialismu.
"Proč je tak maličký? Cílem bylo zmenšit ideologii do liliputánských rozměrů," míní historik umění Maciej Mizian a připomíná, že za komunismu vše muselo být obrovské, grandiózní.
Nowa Huta vznikala v komunistickém Polsku od roku 1949, zpočátku jako samostatné město, vyprojektované pro dělníky budované ocelárny, která nesla zpočátku Leninovo jméno. Nowa Huta měla být i protiváhou blízkého "buržoazního" Krakova, jevícího se univerzitním, intelektuálním i náboženským centrem. Ekonomicky se výstavba ocelárny a nového města, později sloučeného s Krakovem, nezdála zrovna odůvodněná: uhlí i ruda se musely dovážet ze sousedního Slezska.
"V Polsku, na rozdíl od jiných komunistických zemí, byly snad jen dvě či tři Leninovy sochy. V Československu, ve východním Německu či Maďarsku byly na každém rohu. Komunisté nechtěli dráždit Poláky, protože si uvědomovali nevraživost k Rusům. Avšak zahraniční delegace se divily, že ve městě Leninovy hutě nemá Vladimír Iljič svou sochu," vysvětluje historik, proč tehdejší vůdce polských komunistů Wladyslaw Gomulka nařídil postavit uprostřed města Leninovi pomník.
Ten se stal terčem útoků místních obyvatel. Někteří na něj vylévali valeriánské kapky, aby sem kočky chodily močit, jiní se snažili sochu vyhodit do povětří, ale bez velkého úspěchu. Památník byl odstraněn až po pádu komunismu a prodán jako šrot jednomu švédskému podnikateli do zábavního parku.
"Novou sochu mám docela ráda. Nebudí ve mně nějaké zvláštní emoce," říká třicátnice působící jako realitní makléřka v Krakově. "Celkově jsou reakce lidí pozitivní. Mladí si sošku oblíbili a ti starší doufají, že by mohla přilákat do Nowe Huty turisty a s tím i podnikání," zdůraznil Szydlowski.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.