Deset <span>chorvatských NEJ</span>

Relax
1. 8. 2008 08:00
Tipy na utajené Chorvatsko.
Tipy na utajené Chorvatsko.

Tipy na utajené Chorvatsko.Kde najít v Chorvatsku nejkrásnější pláže, kde se nejlíp potápí a jaká je největší místní pochoutka? Nabízíme deset tipů na originální jadranské zážitky.
1. Nejkrásnější pláže

Pokladem Chorvatska jsou pláže. Mnoho jich každoročně dostává prestižní modrou vlajku, což je ocenění za péči o čistotu pláže, její udržení v souladu s přírodou a vybavenost pláže.


ČTĚTE TAKÉ: Které pláže jsou čisté? Pozná to modrá vlajka

Zlatni Rat na Bolu.Symbolem všech chorvatských pláží je Zlatni Rat (Zlatý roh) na Brači - pláž, která mění svůj tvar dle přílivu, odlevu, směru a síly větru. Je to ideální místo pro surfing a jiné adrenalinové sporty. Vzhled ostrovů a pobřeží je vytvarován působením silného severovýchodního větru bora.

Po celé délce země se vine neobyčejně členité pobřeží, které se táhne až k jižní hranici s Černou Horou a je jako korálky lemované desítkami ostrovů. Vše doplňuje řada přírodních zátok, přístavů a marín - ráj pro jachtaře. Jachting je nejlepší způsob, jak ocenit krásu chorvatského pobřeží, a proto v žádné nabídce cestovních kanceláří pobyty na lodi nesmějí chybět. Specialitou je plachtění pro makrobiotiky a vegetariány.

2. Nejutajenější dovolená

Pokud vyhledáváte netradiční ubytování, bez lidí a turistického ruchu, Chorvatsko nabízí několik specialit. Jednou z nich je ubytování na majáku. Majáky sice nenabízejí příliš komfortu, ale váš klid bude rušit jen šumění moře a zpět ptactva. V současné době je v nabídce jedenáct míst po celém pobřeží.

Maják Porer.A pokud máte opravdovou duši poustevníka, vyzkoušejte maják Porer na stejnojmenném ostrůvku nedaleko Puly. Jako životní prostor budete mít jen kruhovitou pevninu o průměru 80 metrů a nejbližší pobřeží vzdálené dva a půl kilometru.

Další možností je ubytování v původních zemědělských domcích, které jsou stranou civilizace. Toto bydlení je v posledních letech stále více v módě, protože je často v horách a i během parných dnů mají domy přírodní klimatizaci. Daní za tradiční bydlení bývá často absence moderního sociálního zařízení i elektrického proudu.

Luxusní samotářskou variantou jsou pronájmy moderně rekonstruovaných rustikálních vil, které nabízejí posezení v upravené zahradě s bazénem, plně vybavenou domácnost a přítomnost lidí pouze při pořádání velkolepých soukromých večírků za asistence místního kuchaře nebo someliéra. 

3. Největší delikatesa

Istrijské zlato.Některé lahůdky jsou vyhlášené - například na vzduchu sušená šunka pršut nebo slavný ovčí sýr z Pagu, vyráběný podle tradičních receptur. Jeho pikantní chuť mu prý dodávají aromatické bylinky, které ovce spásají na pastvinách. 

Opravdovou vzácností jsou ale na jazyku se rozplývající lanýže z okolí Buzetu v Istrii. Magickou houbu, které se přičítají i afrodiziakální síly, hledá speciální istrijská rasa psa brek. Jejicg výcvik začíná už ve dvou měsících, ale ke konečnému využití jich lze použít jen pár. Každopádně kulinářský slogan zní - kdo jednou ochutnal jídlo ochucené lanýžem, už mu všechna další jídla budou připadat bez chuti a fádní.

4. Nejmenší město

Ulička malého Humu.Istrijský Hum je podle Guinessovy knihy světových rekordů nejmenším městem na světě. První zmínka o městě pochází z roku 1102, dnešní ráz města je středověký. Město, ač malé velikostí, bývalo velké významem. Ve 12. století bylo centrem hlaholitského písemnictví, o čemž se zachoval do dnešních dní písemný důkaz v nápisu na zdi místního kostela. V roce 1977 tady vznikla Alej hlaholitů - sedm kilometrů dlouhá promenáda s jedenáccti kamennými památníky, spojující města Hum a Roče.

5. Nejvíce pábitelská turistická historka

Asi každý slyšel o Marcu Polovi, dobrodruhovi, legendárním cestovateli a autorovi první cestopisné knihy na světě Milion, ve které popisuje pobyt v Číně a dalších exotických zemích. Jak je dnes zahaleno tajemstvím, jestli vůbec kdy někam cestoval, nebo byl jen pilným čtenářem a plagiátorem, tak je nejistý jeho původ.

Korčulané svému rodákovi postavili sochu.Na místa jeho narození v roce 1254 jsou dva vážní kandidáti - Benátky a Korčula. Nicméně oddanější jsou mu na Korčule. Mimo jeho „naprosto pravého" rodného domu rádi zdůrazňují, že v okolí ostrova skončila i jeho svoboda. Byl zajat v bitvě u Korčuly a odvezen do Janova do vězení, kde začal psát svou slavnou knihu. Každý vám ve městě prozradí, kde dodnes žijí členové jeho rodiny. Že se jmenují Depolo? Takový detail nikdo neřeší.

O jeho slávu se starají i každoročním pořádáním festivalu Marco Pola.  A navíc je tak lákavé na krásném nábřeží města zavřít oči a představit si malého chlapce, jak ho nelákají dětské hry, ale přemýšlí, jaké tajemství je za horami na obzoru.

6. Největší znovuzrození

Traduje se, že dvě vlastnosti jsou typické pro Dubrovničany - duchovní sklony a touha po svobodě. Město, které má od 1979 statut UNESCO, se dostal v roce 1991 na seznam ohroženého světového památkového dědictví. Během dvouletého obléhání za občanské války dopadly granáty na dvě třetiny budov starého centra města a prorazily dvě ze tří starých střech.

Dubrovník.Po několika letech domluv mezinárodních restaurátorských týmů ohledně obrození města začaly na konci minulého tisíciletí práce s pomocí starobylých nástrojů - nejkomplikovanější, nejrozsáhlejší, nejcitlivější rekonstrukce na světě. Práce, jejímž cílem byly opravy bez kompromisu, za maximálního využití tradičního materiálu a techniky. A tak dnes opět platí, co řekl v roce 1929 G. B. Shaw : "Ti, kdo hledají ráj na zemi, musejí přijet do Dubrovníku."

7. Nejkrásnější potápění

V Chorvatsku se za mořskými houbami potápěli už lovci v 19. století. Jadranský podmořský svět je mimořádně rozmanitý, plný barevných ryb, mořských koníků i pokladů civilizace. Všechny jsou chráněné a není dovoleno je jakkoliv porušit.

Potápění k vrakům v Chorvatsku.Nejkrásnější potápění je ke starým lodím. Vrak lodi Baron Gautsch z roku 1908, potopený 1914 u Rovinje, má hloubku horní paluby 28 metrů a dolní paluby 42 metrů. U Dubrovníku je lákadlem vrak lodi Tottono. Ta byla potopena v roce 1943 a dnes je její horní paluba v hloubce 22 metrů.

Milovníky přírodních krás je nejvíce vyhledáván ostrov Biševo se svojí Modrou jeskyní  (Modrá špilja) nebo Kornatské ostrovy.

8. Nejlepší restaurace

Chorvatská NEJ na mapě.Nejlepší a zároveň nejelegantnější a nejromantičtější je Nautika Dubrovník. Najdete jí na Pilách, nedaleko starých městských hradeb, s výhledem na moře, pevnost Lovrijenac a válcovitou baštu pevnosti Bokar (rezervace +385 20 44 25 26, Brsalje 3). Nabízí širokou nabídku včetně ryb. Není nejlevnější, ale je nezapomenutelná. Vyhlášeným lákadlem jídelníčku jsou ryby v jakékoliv úpravě, nejlépe grilované. Nebo zkuste typickou dalmátskou pochoutku - buzaru, což jsou mořští raci povaření v omáčce z cibule, rajčat a bylinek.

9. Největší panoptikum

Toto označení přísluší národnímu parku Brijuni, který za svůj ráj na zemi považoval prezident Tito. Tvoří ho čtrnáct ostrovů. Na největších vznikala šlechtická sídla už za Římanů, ale pak se osud Brojuni podobal houpačce - uzavřené náboženské komunity a epidemie malárie ve 14. století souostroví vylidnily. Následně ho objevili Benátčané a za Rakouska - Uherska se zde stavěla letoviska pro boháče. A pak je na dlouhých 37 let uchvátil Tito, postavil si zde letní rezidenci Bílou vilu, kde trávil každoročně šest měsíců. Nechal tu vypustit exotické živočichy, které dostával darem od různých státníků. Dnešní safari park je původně jeho privátní honitba.

Dekor maršála Tita.Jako z jiného světa se dodnes cítíte v Titově expozici na Brijuni - v přízemí jsou vycpané oběti prezidentovi lovecké vášně, první patro je věnované celebritám, které sem zavítali - Richard Burton, Sophia Loren s Carlem Pontim. Dnes jsou dva největší ostrovy - Velký a Malý Brijun - otevřeny pro turisty a nejlepší metoda, jak si je v klidu prohlédnout, je ze sedla kola.

10. Nejoriginálnější stavba

Zadar je město, kde není moderní architektura na obtíž. Naopak z ní v centru starého centra udělali turistickou atrakci a novodobý symbol.

Pozdrav Slunci, zadarské provedení.Vše začalo v roce 2005 vytvořením složitého zařízení Mořských varhan. To jsou píšťaly, zabudované do stupňovitě upravené pobřežní zdi, které rozeznívají okolní vlny. Po velikém úspěchu píšťaly letos doplnil Pozdrav slunci. Není to cvičící jogín na pláži, ale umělecká instalace 300 slunečních panelů, zabudovaných do kamenného nábřeží ve tvaru kruhu o průměru 22 metrů. Panely přes den akumulují sluneční energii a v oci vytvářejí krásné světelné efekty.

Foto: Jiří Suttner, Profimedia, tzzadar.hr, istrian-experience.hrm, bol.hr

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ