Do Kaplice vlakem nejezděte, pokud neradi chodíte pěšky. Železniční stanice Kaplice-nádraží totiž leží asi osm kilometrů od města Kaplice v osadě Kaplice-nádraží, která je částí obce Střítěž. Kdysi tady byl důl na olověnou a stříbrnou rudu. Moc neprosperoval, ale zdejší havíři načas oživili život ve městě. A po zřízení železnice zatopená šachta sloužila jako zásobárna vody pro parní lokomotivy.
Samo město Kaplice stojí ve stínu nedalekého Českého Krumlova. To ale neznamená, že by se v něm mělo ztratit. Právě naopak.
Rytíř proti medvědovi
Osada na okraji hraničního hvozdu v mělké kotlině Malše vznikla již ve 12. století. Pro poutníky a obchodníky zde, na tzv. Cáhlovské cestě, spojující Čechy s Rakouskem byla zřízena malá kaple (čili kaplice), a ta zřejmě dala osadě i pozdějšímu městu jméno.
Pověst však vidí věci barvitěji. Jeden rytíř, pán nedalekého hradu Pořešína, zde zabloudil při lovu a napadl jej divoký medvěd. Zoufale se bránil, ale jeho luk se rozlomil mna dva kusy a lovecký tesák byl proti zuřivému zvířeti k ničemu. V nejvyšší nouzi mu pomohli zbrojnoši z kolem procházející obchodní karavany, podle jiné verze to byl záhadný černý rytíř, který medvěda zahnal. Ať tak či onak, vděčný rytíř zde na památku své záchrany dal postavit kapli ku cti Panny Marie.
Do chrámového okrsku
Dominantou města Kaplice je starobyle působící chrámový okrsek nad Farským náměstím. V těsné blízkosti zde stojí dva gotické kostely. Je to farní kostel sv. Petra a Pavla s věží a menší kostel sv. Floriána.
Kostel sv. Petra a Pavla zřejmě stojí na místě staré kaplice, sám však pochází zřejmě až z konce 13. století a znovu byl vystavěn po požáru v roce 1507. Je to gotické dvoulodí s působivou klenbou. Věž kostela je však zřejmě starší a dost možná pochází (alespoň její spodní část) z původního opevnění zdejšího kostela a hřbitova. Kaplice totiž neměla hradby, a v takovém případě bylo zvykem pevnit alespoň kostel se hřbitovem.
Sousednímu kostel sv. Floriána (zasvěcený ochránci před požáry) se také říkalo český kostel, neboť později, kdy vzrostl a začal převažovat počet německého obyvatelstva, se v něm kázalo česky.
Kindermann pro děti
Není škola jako škola, a ta škola, o níž chci mluvit, vlastně už není vůbec. (Samozřejmě kapličtí školu mají, a hezkou, ale jinde.) Na jejím místě se dnes nachází travnatý ostrůvek s pomníčkem. Ten připomíná, že zde až do roku 1926 stála škola, v níž působil školský reformátor Ferdinand Kindermann.
Dnes již málokomu toto jméno něco říká, ale v dobách císařovny Marie Terezie bylo proslulé. Tento farář (a později biskup v Litoměřicích) se v Kaplici zabýval reformou školství a později se stal i poradcem císařovny pro školskou otázku. Za materiální pomoci zdejší vrchnosti - hraběte Jana Buquoye - školu vybavil učebnicemi, promyšleně zracionalizoval výuku a kladl důraz i na tzv. průmyslovou výuku, tedy na vzdělání, které by bylo užitečné pro praxi.
Muzeum má narozeniny
Historická expozice Kaplicka Út - So: 9.00 - 17.00 Vstupné: 20,- Kč |
Sgrafitoví řezníci
Samo náměstí je opravdu pěkné. Z pozoruhodných domů připomeňme radnici, bývalý městský pivovar čp. 206 (chodba jej prý spojovala s radnicí, ale kdo ví) a vzhledově výrazný renesanční dům čp. 215 s bohatou sgrafitovou výzdobou. Každý si jistě všimne sgrafita s vyobrazením, řezníka, kterak poráží volka. Ten obraz nebyl samoúčelný, neboť v tomto domě se konaly porady kaplického řeznického cechu. Na dalším sgrafitu je vyobrazena alegorie spravedlnosti. Na můj vkus se ale docela nepěkně a zřejmě i zlomyslně šklebí -- posuďte sami z fotografie.
Prohlédnout si můžeme ještě barokní kapli sv. Josefa a Barbory u bývalého špitálu a panský pivovar na Bělidle.
A na závěr? Co si takhle dát cmundu po kaplicku?
Kde končí svět
Příroda všude kolem je krásná. A když se octnete například v oblasti Pustých Skalin a Děkanských Skalin na úpatí masivu Kohoutu v povodí říčky Černé, neprohloupíte. A chcete-li vidět, kde končí zdejší svět, vydejte se o něco výše ke Kohoutu až do Dalekých Popelic.
Milovníci hradních zřícenin si také mohou přijít na své, když navštíví severně od města hrad Pořešín a jižně hrad Louzek. Železniční nadšence zase potěší expozice koněspřežné železnice v Bujanově. A významným poutním místem Kaplicka je Svatý Kámen u Rychnova nad Malší.
Foto: Vladislav Dudák