Terakotová armáda císaře Qin Shi dobyla britské ostrovy. Spatřit na vlastní oči nesmírně cenné a více než dva tisíce let staré exponáty z Říše středu mohou do šestého dubna návštěvníci londýnského Britského muzea.
Výstava nazvaná The First Emperor - China's Terracotta Army (První císař - čínská terakotová armáda) je mimořádná i v kulturně bohatém prostředí britské metropole. Přibližuje jeden z největších archeologických nálezů dvacátého století, totiž objev tisíců hliněných vojáků - slavnou terakotovou armádu, kterou nechal jako vlastní posmrtnou gardu vytvořit koncem 3. století před Kristem čínský vládce Qin Shi Huangdi (Čchin Š'-chuang-ti).
Kurátoři výstavy pojali Prvního císaře jako mediálně a technicky dokonale zvládnutou show, která návštěvníka dovedně vtáhne do čínských mocenských reálií a poskytne rozsáhlé politické, sociální i jiné souvislosti. Prostřednictvím videoprojekcí i textových informací se dozvíme mnoho o osobě Qin Shia, organizaci jeho říše, běžném životě čínských rolníků i o důvodech, proč se právě tomuto císaři podařilo dobýt a sjednotit do té doby znesvářené státy na území dnešní Číny.
Pak přichází jádro výstavy, totiž vlastní terakotové figury - generálové, úředníci, vozatajové. A na závěr projdou návštěvníci blok, jenž se zabývá objevem terakotové armády, ke kterému došlo náhodně v roce 1974 při hloubení studně nedaleko města Xi'an ve střední Číně.Deset nadživotních vojáků
Zklamán by mohl byl ten, kdo by na londýnské výstavě očekával stohlavé zástupy hliněných vojáků - za těmi bychom se museli vypravit do Číny. Z celkem asi osmi tisíc objevených postav jich totiž v Britském muzeu uvidíme jen něco málo přes deset, a to ještě ne všechny jsou originály. Ale i tak je to podívaná impozantní.
Nepřítomné, poněkud strnulé výrazy velmi realistických postav v nadživotní velikosti se zdají být zcela současné. Zajímavý je také pokus o imitaci původních barev. Vědci totiž zjistili, že původně byly postavy pomalovány pestrými barvami, které však až na fragmenty nepřežily tok času dlouhý více než 2200 let.
-47c6bb1a923a3_180x240.jpg)
Dozvíme se tu například, že podle dobových náznaků nakázal císař v podzemí nastražit důmyslný systém samostřílných zařízení, která mají zneškodnit případné vetřelce, nebo že řeka protékající podzemím může být plná jedovaté rtuti. Zda se takovéto senzace slučují s pověstí respektované instituce, jakou Britské muzeum bezesporu je, zůstává na úvaze každého návštěvníka.
Místo: British Museum, Great Russel Street, London (nedaleko Covent Garden a Leicester Square) Trvání výstavy: do 6. dubna 2008 Vstupenky: prodávají se pouze vstupenky na konkrétní čas a stojí 12 britských liber. Je nutno je objednat předem telefonicky (++44-20-73238181) nebo se pokusit zakoupit lístek ráno na tentýž den. Stálé sbírky muzea jsou přístupné zdarma. Webové stránky: http://www.thebritishmuseum.ac.uk/ |
Foto: britishmuseum.com