Galapágy: fantastická výprava <span>do pravěku</span>

Relax
27. 11. 2008 07:06
Galapágy jsou ostrovy sopečného původu
Galapágy jsou ostrovy sopečného původu

Hlava želvy sloní je větší než u člověkaBytosti z pravěku žijí na Galapágách, asi tisíc kilometrů od pobřeží Jižní Ameriky v Tichém oceánu. Ostrovy se zrodily před miliony let z ohně a lávy a díky stále aktivní vulkanické činnosti dále vznikají nové ostrůvky, jiné zase vlivem mořské eroze zanikají. 

Ostrovy jsou samostatnou provincií Ekvádoru, chvilku patřily USA a ještě dříve bývaly úkrytem námořních pirátů. Pokud jste viděli záběry Galapág v televizi, vybaví se vám většinou sopky, podivní ještěři, obrovské želvy a bezútěšná krajina. Stanete-li na ostrovech osobně, máte pocit, že se tu zastavil čas. Mnoho zástupců flóry a fauny nenajdete nikde na světě

Ostrovy vznikly před miliony let z ohně a lávySvětovou popularitu získaly ostrovy díky přírodovědci Charlesu Darwinovi, který pro své veledílo „O vývoji druhů" získával poznatky právě na těchto ostrovech. Inspirovaly ho k vyslovení revoluční teorie o vývoji druhů. Vstoupíte-li na ostrovy, přehodnotíte všechno, co jste kdy o Galapágách slyšeli, viděli nebo četli. Teprve až dostanete možnost osobního kontaktu s touto exotickou přírodou, se všemi živočichy zblízka, změníte svou představu o pradávném světě.

Splňte základní vstupní požadavky a nezbývá než vyplout, ale pozor, s jistými omezeními. Leguán mořský vypadá jako ještěr z pravěkuNa Galapágách se nesmíte dotýkat zvířat ani je krmit, fotit s bleskem, cokoliv sbírat, odhazovat odpadky, chodit mimo vyznačené cesty, zdržovat se na ostrovech po setmění a pohybovat se bez průvodce (výjimkou jsou samozřejmě obydlené ostrovy). Ptáte se proč?

Největší hrozbou galapážských ostrovů byl totiž příchod člověka. Piráti, rybáři a velrybáři a místní osadníci téměř vybili některé živočišné druhy, navíc sem s příchodem člověka byli zavlečeni například potkani, prasata, psi, kteří likvidovali hnízda nebo mláďata místní populace. Kozy a ovce zase spásali už takhle řídkou vegetaci. Od roku 1978 jsou ostrovy vyhlášeny dědictvím celého lidstva, od roku 1984 jsou rezervací pod ochranou UNESCO.

Přírodní tank - želva sloní

Obrovské želvy budí respekt i u člověkaSetkání s želvou sloní je velký zážitek. Když si člověk sedne, je želva vyšší, má skoro tak velkou hlavu jako člověk a nohy rozhodně silnější. Přestože patří mezi plazy, dívá se vám přímo do očí, a když se sune k vám, je lepší zmizet, než vás převálcuje. Právě podle želvy sloní dostalo své jméno toto souostroví - obrácený krunýř připomíná sedlo a to se ve španělštině řekne galápago.

Želvy údajně vydržely jeden rok bez vody a potravy. Těchto "živých konzerv" námořníci odvlekli a pozabíjeli asi sto tisíc a skoro je vyhubili. Ze třinácti poddruhů galapážských želv jsou tři zcela vyhubeny a šest druhů před vymřením. Z jednoho poddruhu zbyl například pouhý jeden samec známý pod jménem Osamělý George. Můžete ho vidět v záchranné stanici na Isla Santa Cruz. Tyto želvy se dožívají kolem 150 let a váží až 200 kilo.

Rudý lávový krab v celé kráseAsi nejrozšířenějším obyvatelem souostroví je rudý lávový krab. Dvakrát denně postupuje s odlivem a konzumuje vše, co na odkrytém dně najde. Zdáli vidíte jen velké červené skvrny, což znamená tisíce a tisíce těchto živočichů. Jiným nepřehlédnutelným tvorem je leguán mořský, jehož populace vytváří na ostrovech velké kolonie. Pro leguány je charakteristické jejich podivné plivání. Při pojídání mořských řas konzumují mnoho soli, které se pak zbavují vyfukování nozdrami.

V podvodním divadle

Neskutečné přírodní divadlo vás na Galapágách čeká a nemine pod vodou. Před očima vám proplouvají ryby těch nejbizarnějších tvarů a nejzářivějších barev, až oči přecházejí. Kolem vás neustále krouží hejno žraloků galapážských, stále na vás dorážejí. Jsou zvědaví, Na ostrovech vládne klid a mírmožná i hladoví. Naštěstí nejsou velcí a snadno je odeženete. Máte-li štěstí, potkáte hejno okřídlených mant, jsou totiž hodně vzácné a opravdu nádherné.

Lachtani vám při potápění připraví neuvěřitelné zážitky. Tito mírumilovní tvorové si s vámi ve vodě hrají, najíždějí na vás, snaží se vám sebrat fotoaparát, vůbec nemají strach. Jsou horší než malé děti ve vaně a jejich mláďata vás často zapojí do svého dovádění. Stejně nemáte šanci jim ve vodě stačit. Pro českého suchozemce zážitek na celý život. Podobné pocity vás čekají i při setkání se lvouny. Ochotně vám zapózují, a když si s nimi zaplavete v moři, mají z toho náramnou legraci.

Několik užitečných informací: 
Základní údaje: Celková rozloha Galapág je desetkrát menší než Česká republika. Tvoří je třináct hlavních ostrovů a stovky malých ostrůvků. Obyvatelé jsou potomci ekvádorských osadníků, na ostrovech jich žije  asi 13 000 a další přistěhovalectví je zakázáno. Úředním jazykem je španělština.

Doprava: Na ostrovy se dostanete z Prahy po 21hodinovém letu do Quita a dále z hlavního města Ekvádoru letadlem zhruba za 400 amerických dolarů. Dalších 100 dolarů zaplatíte na letišti za vstup do národního parku Galapágy. Doporučujeme poznávat Galapágy na výletních lodích, které se plaví po stanovených okružních trasách. Lze sehnat kajutu na lodi v ekonomické třídě za cenu zhruba 100 dolarů na osobu. Prohlídka ostrovů není zkrátka levná záležitost.

Foto: Profimedia

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ