Galway - dovolená pro <span>drsné romantiky</span>

Relax
31. 7. 2008 08:00
Galway - dovolená pro drsné romantiky.
Galway - dovolená pro drsné romantiky.
Galway - dovolená pro drsné romantiky.Galway, moderní univerzitní město, má úplně jinou atmosféru než Dublin, který už působí víc jako každá jiná západoevropská metropole: pořád ty stejné butiky na nejznámější ulici (zde Grafton Street) a záplava turistů, že člověk ani na pořádného Ira nenarazí.

V Galway se tolik nespěchá, centrum je plné malých uliček a obchůdků s ručně malovanými fasádami, na kterých se evidentně vyřádili mladí umělci. V noci jsou hospody plné studentů a ti, kteří se nevešli, klidně popíjejí na ulicích.

Kulinářský vrchol: fish and chips s octem
 

V Galway to žije.Řeka Corrib ústící do Atlantiku, poskytuje příležitost k rybolovu. Je zcela nutné navštívit některou z restaurací s rybími specialitami. Má oblíbená byla lidová restaurace McDonagh, kde dovedli obyčejný pokrm fish and chips, smaženou rybu v těstíčku s hranolkami, k dokonalosti. Na výběr je tu asi osm druhů ryb, mezi nimi treska, losos, pstruh, hejk a platýz. Kuchař mě překvapil tím, že mi hranolky bohatě polil octem. Nejprve mě tato kombinace dosti pohoršila, ale poté, co jsem si troufla a několikrát ochutnala, pochopila jsem vše. Nyní mi bez octu přijdou hranolky naprosto plané a bez chuti.

Pro ty, co se spokojí s představou naplánovaného a zorganizovaného výletu doporučuji předem zamluvit hostel přes internet. Docela levný je SleepZone, před kterým ráno staví autobus od cestovky, co dělá jednodenní nabité výlety.

Příliv u hradu Dunguaire.Manželé z hradeb

Jednou z prvních zastávek je zachovalý hrad Dunguaire z počátku 16. stol., ze kterého večerní příliv udělá ostrov, kam se dá leda doplavat.

Průvodce a zároveň řidič autobusu, čiperný stařík Desmond, mě nadchl legendou o hradu Leamanagh, kde údajně žila šílená majitelka Marie Rua, která své manžely svrhávala z hradeb. Doma jsem se o této legendě snažila dovědět více a našla jsem pouze zmínku o tom, že se příliš brzo vdala po smrti svého manžela a to bylo její jediné provinění. Tak nevím...

Vápencová pustina

Život ve skulině.Vápencová oblast Burren vůbec nepřipomíná typicky zelené, šťavnatou travičkou zbarvené Irsko. Z dálky připomíná rozlehlou kamennou poušť, kde nic neroste. Dávní farmáři tu za účelem pastevectví totiž vykáceli lesy, a zmizela tak většina půdy. Při bližším pohledu pod nohy do puklinek však drsnému počasí vzdoruje řada vzácných rostlin, například orchideje či hořce.

Stůl? Ne. Vchod do hrobky

Dolmen Poulnabrone.Autem jsme dvě hodiny hledali dolmen Poulnabrone, kamennou stavbu z období neolitu, která připomíná stůl, ale jde o portálový vchod do hrobky. Na letácích vypadal obrovitě, ale ve skutečnosti je stavba menší, schovaná mezi vápencovými kopečky. To jí ale, spolu s výhledem na daleké pustiny, vůbec neubírá na působivosti.

Bohužel se zde nedá vyhlížet příliš dlouho, neboť zde vítr sviští po planině neuvěřitelnou rychlostí a déšť v podobě jehliček přistává na tvářích a čočkách objektivů velmi nesmlouvavě. Zažila jsem zde totožné počasí v únoru i koncem května.

Útesy z mohéru

Moherské útesy za nezvykle pěkného počasí.Cliffs of Moher jsou velmi populární atrakcí západního pobřeží. Jsou to útesy tvořené pískovcem a břidlicemi, které se vypínají 214 m nad hladinu Atlantiku a táhnou se osm kilometrů do dálky. Jsou oblíbenou ptačí kolonií, takže za slušného počasí doporučuji dalekohled. Z jedné strany je přístup ke srázu chráněn zídkou, ale z druhé strany zídka končí a varovná cedule přehrazuje pěšinku vedoucí při okraji útesů.

Tato procházka je vskutku jen pro milovníky drsné romantiky. Viděla jsem vlasaté slovenské mladíky, kteří se asi deset centimetrů od srázu fotili v dramatických pózách keltských božstev.

Rozvodněná řeka Corrib v noci.Za zhlédnutí stojí informační centrum Atlantic Edge, které je šikovně a nenápadně zbudováno ve svahu a nikterak nehyzdí okolí. Na závěr prohlídky si můžete dát kafe uvnitř, bez větru a deště, zato s výhledem.

Zde člověk pochopí sílu přírody. Žene se přes celé Irsko, přežije i průvodce Desmonda, a když už je na vytoužených útesech, ještě rád se před krutým počasím schová v teple uvnitř.

Praktické informace

Ceny: Hostel Sleep Zone od 20 eur za noc, zájezd s Galway Tour stojí 20 euro studentský (za úsměv i bez průkazky), 25 euro dospělý. Cena za autobus z Dublinu do Galway je 18 euro zpáteční. Cena Fish and Chips je do 10 euro. Všechno se zařizuje přes platební kartu, i nocleh. Pokud kreditku nemáte, ale plánujete výlet  s cestovkou, majitel se dá umluvit a nocleh pomůže zajistit.
Počasí: Nechte deštník doma, obrátí se a uletí. Doporučuji plášťenku nebo nepromokavou bundu. Než vyrazíte, koukněte se na předpověď počasí.

Foto: Zuzana Letovská

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ